0850 303 9 777|Şubelerimiz

Aarhus Hakkında


Danimarka’nın en büyük ikinci şehri olan Aarhus, Jutland Yarımadası’nın doğusunda bir liman kenti.
 
Aarhus’un bir Viking yerleşim yeri olarak kurulduğuna dair bulgular varsa da geçmişi tam olarak aydınlatılamamış ama Sanayi Devrimi ile Danimarka’da ve özellikle de Jutland Yarımadası’nda bir liman ve ulaşım noktası olarak önemli bir yere sahip olmuş.
 
Aarhus’da eski ve geleneksel Danimarka yapılarının yer aldığı Den Gamle By Açık Hava Müzesi, Danimarka’nın en önemli müzelerinden biri olarak öne çıkıyor. Bu müze bir çeşit zaman yolculuğu deneyimi yaşatıyor, ziyaretçilerine... Den Gamle By (Eski Şehir) Danimarka’nın hemen her yerinden 75 tarihi binanın buraya taşınması ile oluşturulmuş. Ayrıca farklı temalarda müzeleri ve alışveriş ila eğlence amaçlı mekanlarıyla bir yaşayan tarih alanı.
 
Üzerini kaplayan yeşil çimenlerde gezinebileceğiniz modern Moesgaard Müzesi gibi çatısı gökkuşağına benzer camdan bir hare, şehir panaroması manzaralı cam yürüme yolu ile çevrilmiş AroS - Aarhus Kunstmuseum da içindeki koleksiyonlar kadar ilgi çekici bir mimari estetiğe sahip.
 
Aarhus’un mimari zenginliği bundan ibaret değil. Limanda yer alan, çarpıcı görünümüyle, İskandinavya’nın en büyük kütüphanelerinden Dokk1 Kütüphanesi ve Danimarka’nın ikonik tasarımlarından biri kabul edilen Isbjerget (Aysberg) Konutları gidenlerin gözlerini alamayacağı yapılar.
 
2017 Avrupa Kültür Başkenti ve aynı zamanda Avrupa Gastronomi Bölgesi olarak turizm potansiyeli tescillenen Aarhus, Kopenhag’dan sonra Danimarka’nın yükselen yıldızı ...