0850 303 9 777|Şubelerimiz

Belgrad Hakkında


Sırbistan’ın başkenti Belgrad, iki önemli nehrin Tuna ve Sava’nın birbirine kavuştuğu yerde kurulmuş, Avrupa’nın en eski, Balkanların en önemli kentlerinden biri...  Belgrad, Beyaz Şehir olarak da anılıyor.
 
Belgrad’ın tarihsel önemi, Balkanlara açılan bir kapı niteliği taşımasından kaynaklanıyor. Roma İmparatorluğu’nun Singidinum kenti olarak tarihi bir rol oynayan kent, Roma’nın Batı ve Doğu olarak ikiye bölünmesiyle Bizans’ın, Gotlar ve Hunların, Bulgarların, Slavların, Osmanlı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluklarının uzun hakimiyet mücadelesine sahne olmuş. Bölge için her daim önem taşıyan kent, Yugoslavya’nın ve son olarak Sırbistan Devleti’nin başkenti olarak yaşamına devam etmiş.
 
Belgrad’ın en önemli tarihi noktası Belgrad Kalesi veya Kalemegdan... Son derece eski olan kalenin bugüne ulaşan kısmı daha çok Osmanlı ve Avusturya izlerini taşıyor. Kalede Osmanlı Dönemi’ne dair en ilgi çekici eser, burada hayatını kaybeden, III. Ahmet’in vezirlerinden Damat Ali Paşa’ya ait türbe. Balkan Savaşları anısında dikilmiş 14 metrelik Zafer Anıtı veya Pobednik de buradadır. Bir kolon üzerinde, bir elinde kılıç, bir elinde bir doğan olan bronz adam heykeli, Belgrad’ı temsil eden en ünlü görüntülerden birini oluşturur. Yine ikonik Saat Kulesi de görülmeye değer bir manzara yaratır.
 
Belgrad’ın en çok ziyaret edilen yeri Kalemegdansa ikincisi Skadarlija adlı Bohem mahallesi... Aziz Sava Katedrali en eski ve görkemli binalardan biri. Ulusal Müze, Belgrad Çağdaş Sanat Müzesi, 20. yy’a ve ötesine şekil veren dahi Nikola Tesla adına açılmış müze, koleksiyon ve mimarileriyle ayrı ayrı görmeye değer. Şehrin Zemun semtinde yer alan dar sokaklı Gardos Tepesi, tepede 1896’da Macarlarca yapılan Millenium Kulesi görülmesi gereken yerler listesinde...Belgrad’ın keşfedilecek yüzlerce kilometrelik nehir kıyısı, en büyükleri Ciganlija ve Veliko Ratno Ostrvo olmak üzere onaltı nehir adası bulunuyor. Alışverişin adresi Knez Mihailova Caddesi, sokak sanatının merkezi Savamala...
 
Belgrad, gece yaşamı, klüpler ve yüzen klüpleriyle; eğlencenin adresi olarak da haklı bir üne sahip...