0850 303 9 777|Şubelerimiz

Debrecen Hakkında


Macaristan’ın Doğu sınırına yakın bir kent olan Debrecen, aynı zamanda Macaristan’ın ikinci büyük kentidir. Budapeşte’den arabayla yaklaşık iki saatlik mesafede yer alan kent, uluslarası bir havalimanına da sahiptir ve bu sayede bir kavşak noktası niteliğini taşır.
 
Şehir, Debrecen Üniversitesi’nin varlığı sayesinde bir üniversite kentidir. Bir başka önemli kurum, kuruluşu 1538 yılına dek eskiye dayanan Debrecen Reformed College (Reform Koleji), Macaristan’da Kalvinizmin (Protestanlık akımı) yükselişinde şehrin rolünün önemli bir tanığıdır. Özellikle kütüphane bölümü ziyaretçilerin ilgisini çeker.  
 
Ana meydanı Kossuth tér olan Debrecen’de ferah ve sakin birkaç meydan daha bulunur ve bu meydanlar şehrin akıp giden yaşamını gözlemek için uygun noktalar teşkil eder.  
 
Görkemli Büyük Kilise, zengin kolleksiyonu ile Déri Müzesi ve el sanatları örneklerinin görülebileceği Tímárház Sanat Evi, kentin görülmeye değer noktalarından birkaçıdır. Debrecen’in en sakin ve güzel köşelerinden biri Nagyerdei Park (Büyük Orman Parkı) ’tır. Debrecen Hayvanat Bahçesi ve Eğlence Parkı da burada bulunur. Ayrıca  sağlık ve rahatlama için pek sevilen termal banyolardan Aquaticum da buradadır.
 
Debrecen’in en renkli zamanlarından birini her yıl 20 Ağustos’da gerçekleştirilen Çiçek Karnavalı oluşturur.