0850 303 9 777|Şubelerimiz

Lahey Hakkında


Hollanda’nın başkenti Amsterdam olmasına rağmen, yönetim merkezi Lahey’dir. Parlamento ve hükümet, yabancı elçilikler, Lahey Adalet Divanı gibi uluslararası kurumlar ve Kraliyet Ailesi ikametgâhları Lahey’dedir.

Hollanda’yı işgal eden ve başkenti Lahey’den Amsterdam’a taşıyan Napolyon’un 1800’lerin başında Hollanda’da bıraktığı bir izdir bu. Napolyon devrilmiş, ülke yeniden Hollanda halkının kontrolüne geçmiş, yönetim yine Lahey’e dönmüş ama Amsterdam başkent olarak kalmaya devam etmiştir.

Bir yönetim merkezi olduğu gibi, Hollanda resim sanatının dev ustalarına ait şaheserlerin sergilendiği bir yer olma özelliğine de sahip, Lahey. Vermeer’in ünlü İnci Küpeli Kız’ı, Mauritshuis Müzesi’nde, 17.yy Hollanda’sından size hala ilk günkü gibi bakıyor. Bir zamanlar Kraliyet Ailesi’ne ikametgah olan Lange Voorhaut Sarayı, artık Escher in Het Palesis Müzesi adıyla insanı şaşkınlığına uğratan Escher grafik eserlerini sergiliyor. Mondrian’ın eserlerini  görmek için Gemeentemuseum sizi bekliyor. Müzeleri gezmişken, ilginç bir sergileme yöntemiyle 19. yy Schveningen’ini bir terastan izlercesine görmek isteyenler, Panaroma Mesdag’ı görmeyi ihmal etmemeli!

Lahey, Kuzey Denizi kıyısında kilometrelerce uzanan sahiliyle iki kıyı kasabasına sahip. Bunlardan ilki, milyonların uğrak noktası, popüler ziyaretçi noktası, Scheveningen. Diğeri ise daha sakin ama aynı güzellikteki Kijkduin... Güzel yemek, plajlar, deniz aktiviteleri, eğlence, her türlü su sporu ve aktivite bu kıyı kasabalarında!