0850 303 9 777|Şubelerimiz

Lhasa/lasa Hakkında


Çin’in güneybatısında yer alan Tibet Özerk Bölgesi’nin başkentidir, Lhasa. Dünyanın en yüksek dağı Everest’in de sınırları dahilinde olduğu yüksek ve dağlık Tibet gibi, Lhasa da 3650 metrelik rakımı ile kelimenin tam manasıyla baş döndürücüdür.
 
Lhasa, Nyaingentanglha Dağları’nda, Lhasa Nehri kıyısında kuruludur. Şehir, yüzyıllar içinde nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Budist rahiplerin varlığıyla dinsel bir önem kazanır.
 
Lhasa’da ilk göze çarpan görkemli Potala Sarayı’dır. 7. Yüzyıl yapımı olan saray, sayısız odaya sahip, 110 metre yüksekliğinde 13 katlı bir binadır. Sarayda bir vakitler, bugün sürgünde yaşayan Tibet’in ruhani lideri 14. Dalai Lama da ikamet etmiştir. Potala Sarayı UNESCO Dünya Mirası listesinin parçasıdır.
 
Lhasa’da dinsel anlamda en önemli noktalardan biri Jokhang Tapınağı’dır. Bu tapınak ruhani önemi yanında, içinde bulunan 3000 civarında Buda tasviri, el yazmaları ve diğer değerli eşyalarla birlikte Tibet tarih ve kültürünün önemli hazinelerinden biridir. Aynı zamanda Dünya Mirası listesinde haklı yerini almıştır. Lhasa’da UNESCO listesinin bir üçüncü parçası,  bir vakitler Dalai Lama’nın yazlık saray olarak kullandığı Norbulingka’dır. Norbulingka görmeye değer bir manzara oluşturur. Tibet dilinde “Hazine Bahçesi” anlamına gelen Norbulingka, özellikle olağanüstü bahçe düzenlemesi ile dikkat çeker.
 
Lhasa, pek çok açıdan Çin’de görülebilecek en ilginç noktalardan birini oluşturuyor.