0850 303 9 777|Şubelerimiz

Liverpool Hakkında


Beatles ve Futbol, burası Liverpool... Liverpool, Mersey Nehri’nin denize döküldüğü noktada, nehrin doğusunda kurulmuş tarihi bir liman şehri.

Dünyanın belki de en başarılı müzik grubu olan Beatles, 1960’larda kurdukları gruplarıyla yeryüzünde öylesine büyük bir etki yaratır ki dağılmalarının üzerinden onlarca yıl geçmesine rağmen Liverpool’un bugününe damga vurmaya devam eder.

Doğdukları, gençliklerini geçirdikleri, ilk şarkılarını söyledikleri ve şöhretin basamaklarını tırmanmaya başladıkları şehri gezerken kulağınızda Beatles’ın müziği... Beatles Story Müzesi’ndeyiz: “Let it Be”, “Yesterday”, “Penny Lane”, “In my Life”... Beatles hayranları, John Lennon ve Paul McCartney’in çocukluklarını geçirdikleri evleri ziyaret edebilir, Penny Lane üzerinde ayak izlerini takip edebilir.

Şehrin Pear Head (İskelebaşı) denen bölümünde dünya mirası listesinde yer alan üç güzel tarihi bina bulunur; Saat Kulesi ile Royal Liver binası, Cunard Binası ve Port of Liverpool binası. Albert Dock, İngiltere’nin en büyük Anglikan kilise binası olan Katedral, Walker Art Galeri veya Tate Liverpool, Liverpool Müzesi şehrin en güzel ve ilginç noktalarından birkaçı... Bir vakitler Yeni Dünya’ya göçmen taşıyan gemilerin kalktığı bir liman olan Liverpool, aynı zamanda köle ticaretinin köşe taşlarından biri olmuş. International Slavery Museum şehrin bu karanlık zamanlarına ışık tutuyor.

Beatles ile başlayan gezimizi futbolla bitirelim. Premier Ligin iki güçlü takımı Liverpool ve Everton, bu şehri görünmeyen bir çizgiyle ikiye ayırıyor olmalı... Liverpool diyen futbolseverler Anfield Stadyumu’nu, Everton’cılar Goodisan Park Stadyumu’nu ziyaret etmeyi unutmasınlar.