0850 303 9 777|Şubelerimiz

Los Angeles Hakkında


Amerika’nın Kaliforniya Eyaleti’nde, Pasifik Kıyısında kurulu olan Los Angeles, yalnız Amerika’nın değil, tüm dünyanın yakından tanıdığı bir metropoldür. Özellikle Hollywood ve film endüstrisinin varlığı burayı daha bir renkli ve çekici kılmakta; kozmopolit bir kültür kenti olmasında önemli bir rol oynamakta...
 
Amerika’nın en kalabalık ikinci kenti olan Los Angeles, insanların kısaca ifade ettiği şekliyle LA (ingiliz alfabesine göre el ey okunur) Melekler Şehri olarak da anılıyor. Los Angeles bir İspanyol ismi ve “angeles” melekler anlamına geliyor. Kaliforniya’da yüzlerce yıl varlığını sürdüren yerli kültürü bir yana, Avrupalıların Kaliforniya’yı keşfi İspanyollar aracılığıyla oluyor. 1700’lerin sonlarında kurulan şehir, 1821’de Meksika’nın İspanyollardan bağımsızlığını elde etmesiyle Meksika toprağı olursa da 1846’da Birleşik Devletler’in eline geçer. 1859’de Kaliforniya Birleşik Devletler’in 31. Eyaleti olur. 1900’lerden itibaren film endüstrisi ve havacılık endüstrisi şehrin gelişiminin ana itici güçleri olur.
 
Los Angeles özellikle Hollywood, burada kurulu film stüdyoları, hemen yakınlardaki Anaheim şehrinde bulunan Disneyland ile çok çekici bir turizm bölgesi. Universal Stüdyoları veya Warner Bros Stüdyoları gibi film endüstrisinin en önemli firmalarını, mutfaklarını görmek, en sevilen filmleri adeta yaşamak için ziyaret etmek mümkün.   

Alış veriş yaparken, güzel bir restoranda yemek yerken hemen yakınlarda dünya çapında bir sinema yıldızını görmek pek ala mümkün. Göremezseniz, Hollyword Bulvarı ve Vine Caddesi’nde, ünlü Walk of Fame boyunca ünlüler için konmuş 2500’den fazla yıldızı görmekle yetinmek zorundasınız. Walk of Fame Amerika’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri, belki de birincisi.
 
Alış veriş sevenler için bir cennet Los Angeles. Grove, Santa Monica Place, Citadel Outlets gibi alış veriş merkezleri bir tarafa Beverly Hills – Rodeo Drive lüksün adresi olarak öne çıkıyor.
 
Los Angeles’ın plajları da dünyaca ünlü... Bu plajlardan El Matador Plajı, sörf sevenlerin gözdesi Malibu Surfrider Plajı, kilometrelerce uzanan Santa Monica Plajı, pek çok filme sahne olup dünya çapında üne kavuşmuş Venüs Plajı, benzer şeklilde Manhattan Plajı özellikle öne çıkıyor.
 
Amerika Birleşik Devletleri’nin en fazla müzeye sahip şehirlerinden biri olan Los Angeles’da Getty Center’da yer alan Paul Getty Müzesi, Los Angeles County Museum of Art (LACMA), Museum of Contemporary Art (MOCA), Pasadena Norton Simon Museum, Huntington Library, Art Collections and Botanical Gardens görmeden geçemeyeceğiniz yerler...
 
Melekler Şehri’nde yapılabilecekler bundan ibaret sanılmasın. Ünlü gece klüpleriyle gece yaşamından, sağlık için birbirinden güzel spalardan, Runyon Canyon gibi türlü doğa aktivitesinin yapılabileceği doğal alanlarından, Frank Gehry’nin Walt Disney Konser Salonu ve Frank Lloyd Wright’ın Hollyhock House’u gibi Amerika’nın en seçkin mimarlarına ait eserlerden ve son derece güzel bahçe tasarımlarından, seçkin tiyatrolardan oluşan uzun bir yapılabilecek, görülebilecekler listesi sizi bekliyor.