0850 303 9 777|Şubelerimiz

Maastricht Hakkında


Hollanda haritasına bakıldığında en güneyde, Avrupa içine sokulmuş gibi görünen Hollanda topraklarında, Belçika sınırı yakınlarında bir kent yer alır; Maastricht'dir bu kent. Maas Nehri üzerinde kurulmuş sakin ve güzel bir kenttir.

Maastricht kelime olarak hiç yabancı değildir bize. Avrupa Birliği'nden bahsedildiğinde “Maastricht Kriterleri” duymaya alışkın olduğumuz bir şeydir. 1992'de Maastricht'de, Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun Avrupa Birliği haline gelmesi yolunda ekonomik ve parasal birliğe ilişkin bir anlaşma imzalanmış, 1993'te yürürlüğe girmiştir. Birliğe girecek yeni üyeler de, bu anlaşmanın maddelerine uygun bir parasal yapıya sahip olmak zorundadır. 

Maastricht'i gezerken Saint Servatius Bazilikası'nın yer aldığı, ağaçlarla çevrili, güzel ve tarihi meydan Het Vrijthof'tan başlanabilir. Güzel kafe ve restoranlara da ulaşmanın kolay olduğu bu meydanda biraz soluklanırken Hollanda'da pek meşhur olan Limburgsee Vlaai pastasından bir dilim mutlaka tatmalı!

Şehrin iki yakasını birleştiren Saint Servaaburg Köprüsü, masalsı bir görünüm oluşturuyor. Su demişken, Hollanda'nın en eski su değirmeni de bu şehirde, şehir merkezine yakın bir noktada bulunuyor.

Tekne turu yapmak, müze gezileri, Saint Peter Kalesini ziyaret etmek, Saint Peter dağı altına 16. ve 19. yy'lar arasında kazılmış, 80 kilometrelik yeraltı tünel sistemini gezmek, şehrin biraz dışına çıkıp şarap bağlarını görmek mümkün!