0850 303 9 777|Şubelerimiz

Marsilya Hakkında


Fransa’nın Akdeniz kıyısında, Fransız Rivierası’nın batısında yer alır, Marsilya. Provence-Alpes-Côte d'Azur olarak anılan Fransız bölgesinin başşehridir. Akdeniz’in en büyük liman kentlerinden biri olan bu şehir MÖ. 600’lerde Yunan kolonileri tarafından kurulur. Rivayete göre şehri usta denizciler olan Phokaialılar,  bugünkü Foça’dan hareketle teknelerle ulaşarak kurarlar. Modern bir metropol olan günümüzün Marsilya’sında, Le Panier civarı şehre antik yerleşimin olduğu yer olarak belirtilir. Yüzyıllardır şehrin denizle ilişkisini belirleyen Eski Liman, aynı zamanda en renkli köşelerinden biri. Köklü bir tarihe sahip olan kent, Fransız Devrimini savunmak üzere Paris’e doğru yola koyulan gönüllü Marsilyalıların, yolda söylediği marş, “La Marseillaise”, Fransa’nın milli marşı haline gelir.

2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan şehir, sanat ve tarihseverleri mutlu edecek tarihi yapılar, müzeler ve sanat merkezlerine, yanı sıra Calanques Milli Parkı gibi olağanüstü bir doğal güzelliğe sahiptir.

Monte Kristo Kontu’nun hikayesini bilmeyen var mıdır? Alexander Dumas’ın bu harika kitabını okumayanlar mutlaka bir filmde tanımıştır bu kahramanı. Marsilya gezisine biraz gizem katmak isteyenler, Eski Liman’dan kalkan gemilerle kısa bir yolculuğun ardından  bir adada bulunan İf Şatosu’nu ziyaret edebilir. Monte Kristo Kontu’nun hikayesinde haksız bir şekilde gönderildiği hapishane işte buradadır.

Şehre gelenler Marsilya’nın bol kalorili ünlü balık çorbası Bouillabaisse’i (buyyabes okunur.) de mutlaka tatmalı!