0850 303 9 777|Şubelerimiz

Moskova Hakkında


Rusya’nın ve belki de dünyanın en hareketli, en renkli şehirlerinden biridir Moskova. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanır ama bir taraftan da çehresi yeni ve modern binalarla gün be gün değişir.

Moskova gezisinin ilk durağı tartışmasız Kızıl Meydan ve Kremlin’dir. Dünyanın neresinden gelmiş olursanız olun, kim olursanız olun, Rusya’nın kalbinin attığı yer sizi kendine çeker. 13. yy’dan kalma tarihi şehirin bu ünlü meydanı daima kalabalıklarla doludur. Bir tarafında Aziz Vasili Katedrali’nin soğan kubbeli kuleleri ve diğer tarafında Devlet Tarih Müzesi’nin kırmızı renkli etkileyici binası; Kızıl Meydan’dır burası. Meydanda Lenin’in mozolesi yer alır. 1917 Devrimi’nin lideri, tüm dünyayı geri dönülemeyecek şekilde değiştirmiş tarihsel bir figür olan Lenin, burada mumyalanmış olarak kalabalıkların bitmek bilmeyen meraklı bakışları altındadır. Hemen yakınında ünlü Sovyet liderler Stalin ve Brejhnev, Rusya’nın uzaya gönderdiği ilk astronot Yuri Gagarin de yatmaktadır. Kremlin’in belli bölümleri ziyaretçilere açıktır. Diamond Fund adı verilen bölümde, Rusya’nın benzersiz güzellikte ve değerdeki kraliyet mücevherlerini ve değerli taş koleksiyonunu görmek mümkündür.

Moskova semalarına Stalin döneminde yapılmış; o günkü rejimin gücünü anlatmak istercesine birer kale görünümünde “Yedi Kızkardeşler” gökdelenleri hakimdir. Gökyüzü gibi yer altı da bu amaca hizmet edercesine dekore edilmiştir. Moskova metrosunun Komsomolskaya, Novoslobodovskaya, Park Kulturi, Teatralnaya, Kievskaya gibi holleri adeta Sovyet Dönemini hikaye eden bir sergi salonu, müzeye benzer.

Moskova gezisinin olmazsa olmazları arasında bir sanat sokağı olan ve ancak yaya gezilebilen Eski Arbat Caddesi’ni, şehrin en güzel caddelerinden Tverskaya’yı adımlamak sayılabilir. Rusya’nın en büyük şairlerinden birinin adını taşıyan Puşkin Cafe’de tadını çıkararak bir kahve içilmeli, bir gece en güzel giysilerinizi giyerek dünyaca ünlü Bolşoy Tiyatrosu’nda bir temsil izlenmelidir.

Moskova deyince, tarihi Novodevichy manastırı bitişiğinde yer alan mezarlık ziyaret edilmelidir. Heykellerle süslü mezarlık adeta bir açık hava müzesini andırır, zira Rusya’nın en ünlü sanat ve devlet adamlarından bir kısmının mezarları buradadır. Hepsinden önemlisi, burada yatan büyük şairimiz Nâzım Hikmet’e memleketten bir selam yollamaktır.