0850 303 9 777|Şubelerimiz

New York Hakkında


Şehir Atlantik kıyısında, Amerika’nın kolonileşme sürecinde, ilk olarak Hollandalılar tarafından, New Amsterdam adıyla kurulur. Denizci bir millet olan Hollandalılar deniz ticareti için bir üs olarak kullanma amacıyla kurmuştur, Hudson Nehri’nin ağzındaki bu liman kentini. Kurulduğu yerin değerinin anlaşılmasıyla İngilizlerin de ilgisini çeker ve İngiltere’nin York Dükü James’in gönderdiği bir filoyla kuşatılıp İngiliz ellerine geçer. New Amsterdam ismi New York olarak değiştirilir. O günden bugüne büyük bir gelişme gösteren bu metropol, dünyanın en hareketli, en canlı ve en önemli şehirlerinden biri haline gelir.
 
New York şehri, borough adı verilen beş idari bölgeden oluşur. Manhattan Adası, New York’un ünlü silüetini oluşturur. Hudson Nehri, Harlem Nehri ve East Nehri adı verilen tuzlu su yolu ile çevrelenmiştir. Bronx, ana kara toprakları üzerinde yer alır. Long Island Adası’nın batı ucundaki Queens ve Brooklyn, son olarak Staten Adası New York’u oluşturan beş bölgedir.
 
New York’ta Özgürlük Adası üzerinde yer alan Özgürlük Heykeli, Amerika Birleşik Devletleri ile özdeşleşmiştir. Fransızlar tarafından Birleşik Devletler’e hediye edilen bu anlamlı heykelin yaratıcısı Fransız heykeltraş Bartholdi ve heykelin iç kısmında yer alan iskeletin tasarımı da Eyfel Kulesi’nin de yaratıcısı olan Gustave Eiffel’e aittir.
 
New York, Wall Street ile tüm dünyanın takip ettiği bir finans ve bankacılık merkezi, dünya modasına yön veren bir moda ve alışveriş merkezi, sanat ve kültür merkezi, Amerikan haberciliğinin ana merkezlerinden biri, etnik çeşitlililiğin rakamsal olarak yüzlerle ifade edildiği dünyanın belki de en kozmopolit kentidir.
 
Amerikan Tiyatrosu’nun simgesi haline gelmiş olan Broadway, dünyadaki en iyi müzik salonlarından biri olan Carnegie Hall, koleksiyonlarının zenginliği göz kamaştıran Metropolitan Sanat Müzesi New York’tadır.
 
Tarihin en büyük terör saldırısına hedef olarak yıkılan New York Dünya Ticaret Merkezi İkiz Kuleleri’nin yerine yapılan One World Ticaret Merkezi, Central Park; yapımı 1931 gibi çok erken bir tarihte tamamlanmış, 102 katlı, uzun bir süre dünyanın en yüksek binası ünvanını elinde bulunduran ikonik Empire State binası, şaşırtıcı bir kapasiteye sahip olan John F. Kennedy Havalimanı buradadır.
 
New York şehri, nam-ı diğer Büyük Elma, Amerika denince akla gelecek hemen her şeyi bünyesinde toplamış olağanüstü bir kenttir.