0850 303 9 777|Şubelerimiz

Nis Hakkında


Sırbistan’ın Niş (Nis- Niş okunur) kenti, güneydoğu Sırbistan’da Nišava Nehri kıyısında kurulmuştur. Yüzyıllardır varlığını sürdüren kent, Antik Roma’da Naissus adıyla anılıyordu. Hun, Bulgar, Avar ve Slav akınlarına sahne olan, Roma ve Bizans İmparatorluk dönemlerini yaşayan Niş, Balkanlarda önemli bir ulaşım noktasıydı. Romalıların inşa ettiği bugünkü Belgrad’dan başlayan ve Edirne’ye uzanan Via Militaris, Naissus’dan geçiyordu. Şehir, 1375’de Osmanlılar tarafından fethedildi.
 
Niş, Konstantinopolis adıyla inşa edilen İstanbul’un kurucusu, Roma İmparatoru Büyük Konstatinos’un doğduğu şehirdir ve bu nedenle Büyük Konstantin adlı bir havalimanına sahiptir.

Niş’de en ilgi gören yerlerden biri Ćele Kula yani Kelle Kulesi’dir. 1809 yılında yaşanan Sırp isyanında Niş yakınlarda Kameniça’da isyancılar ile Osmanlı kuvvetleri karşı karşıya gelir. İsyancıların lideri, Stevan Sindeliç kurtulamayacaklarını anlayınca cephaneliğe ateşleyerek kendisi ve askerleriyle beraber pek çok Osmanlı askerinin ölümüne neden olur. İsyancılara göz dağı vermek amacıyla Vezir Hurşit Paşa yüzlerce isyancı kellesinden oluşan bir kule yaptırır. Osmanlı egemenliğinin sona ermesinin ardından kulenin etrafı bir şapelle çevrelenir.
 
Cıvıl cıvıl bir turistilk mekan olan, içinde bir 16. yy. Osmanlı camisi de bulunan, Osmanlı yapımı tarihi Niş Kalesi, Ortodoks Katedrali, Antik Dönem’de Büyük Konstantinos’un sarayının da bulunduğu Mediana Kalıntıları, Yugoslavya Dönemi’nden kalma II. Dünya Savaşı kurbanları anısına yapılan Bubanj Hill Anıt Parkı, Arkeoloji Müzesi, Niş de görülmesi gereken yerler arasındadır.
 
Tarihi kent Niş, Sırbistan seyahatinde en önemli duraklardan biri...