0850 303 9 777|Şubelerimiz

Prag Hakkında


Çekya’nın kalbi ve başkenti Prag, Avrupa’nın en güzel kentlerinden biri olarak tarif edilir; zaman zaman Paris ve Roma gibi Avrupa’nın en gözde başkentleri ile karşılaştırılır. Elbe Nehri’nin kollarından biri olan güzel Vltava Nehri’nin kıyısında kurulu kent, bin yıldan fazla tarihsel geçmişe sahiptir.
 
Vltava’nın iki yakası üzerinde kurulu kent alanları, pek çok köprüyle birbirine bağlanarak seyre doyulmaz bir görüntü yaratır. Bu köprülerden en bilineni Karluv Most yani Charles Köprüsü. 14. yy’da kente damgasını vuran IV. Charles tarafından yaptırılan köprü tarihi süslemeler ve heykelleriyle şehrin ruhunu yansıtıyor.
 
Sivri külahlı kulelerle, tarihi binalarla bezeli kent, ilk olarak nehrin sol yakasında Prag Kalesi’nin bulunduğu alanda gelişmeye başlar. Kale ve ünlü Aziz Vitus Katedrali’nin yer aldığı bu bölge yani Hradčany’nin doğusunda, nehir kıyısına doğru olan bölge Malá Strana, Küçük Şehir olarak anılıyor ki geçmişte aritokratlar tarafından mesken tutulurmuş. Nehrin karşı yakası tarihi kent merkezi Staré Město’da bulunan şehir meydanı (Staroměstské Náměstí), Prag’ın kalbinin attığı yerlerden biri. Burada, 15. yy sonunda yapılmış olan fantastik bir eser olan astronomik saat kulesi, ünlü Danimarkalı astronom Tyco Brahe’nin mezarı da bulunan Tyn Kilisesi, yalnız Çekya değil Avrupa tarihinin önemli bir ismi olan Jan Hus için yapılmış anıt bulunuyor. Staré Město’da tarihi Yahudi Mahallesi Josefov da görmeye değer yerlerden biri.

Staré Město’nun etrafını doğu ve güneyi boyunca çeyrek ay şeklinde saran bölge Nové Město, Yeni Kent olarak anılıyor ama bu isim yanıltıcı olmasın: Yeni Kent 1348’de IV. Charles tarafından kurulmuş, şehrin tarihi bölgelerinden birini oluşturuyor. Wenceslas Meydanı ve Ulusal Müze, Nové Město’da yer alıyor.
 
Prag, bir sanat şehri. Sanat ve Prag deyince adı bu kentle birlikte anılan Franz Kafka, bir tanesi Kafka’nın kinetik büstü de olmak üzere ilginç heykelleri Prag’ı süsleyen David Černý, Vltava Nehri’nden esinlendiği Moldau adlı eseriyle Smetana’yı anmadan Prag’dan bahsetmek mümkün değil.
 
Prag’ın ünü Avrupa’yı tutmuş meşhur birası da bir başka özelliği...