0850 303 9 777|Şubelerimiz

Stockholm Hakkında


Uçağınız inmek üzere alçalırken,  belki de merakla uçağın küçücük penceresinden bir şeyler görmek için bakarken; bilir miydiniz dünyanın en güzel şehirlerinden birine ulaşmakta olduğunuzu?

Stokholm, İsveç’in başkenti ve en kalabalık şehri. Bir endüstri, finans, eğitim, kültür, inovasyon, teknoloji merkezi ve aynı zamanda ülkenin en büyük ikinci limanı... Kuruluşu 1252 yılına dek eskiye uzanır. Mälaren Gölü ile Baltık Denizi’ni birbirinden sayısız ada ayırır. Stokholm,  gölü Baltık ile birleştiren kanallar ve on dört ada üzerinde kuruludur; adeta bir yüzen şehir görünümünde ... Öylesine doğayla iç içe geçmiştir ve doğayı koruma konusunda öylesine özenlidir ki 2010 yılında Avrupa Komisyonu tarafından verilen “Avrupa’nın Yeşil Başkenti” ödülüne layık görülen ilk şehir olmuştur. City Hall (Belediye Binası) 106 metrelik kulesi, şehrin semasında doyumsuz bir şehir manzarasına götürür, ziyaretçilerini.

Şehrin kalbinde Gamla Stan olarak anılan tarihi şehir bölgesi yer alır. Tarihi binaları, Kraliyet Sarayı, bar, restorant, hediyelik eşya dükkanlarıyla şehrin cıvıl cıvıl bir bölgesi... Köpmangatan Caddesi’nde bir durup soluklanın. Bu cadde, şehrin en eski caddesi... 14. yy’dan kalma cadde kimbilir neler gördü, nelere şahit oldu, 21. yy’a dek. Şehrin en eski kilisesi Riddarholmen de Gamla Stan’da.

Stockholm’de hemen her ilgi alanına hitap eden müzeler bulunuyor. 1628’de batan ve 1961’de 333 yıl sonra kurtarılıp, orijinal görünümüne yakın bir hale döndürülen Vasa gemisini görmek için Vasa Müzesi, İsveç’te yaşamı ve İsveç geleneklerini yakından tanımak için ayağınıza kadar taşınmış dünyanın ilk açık hava müzesi Skansen, müzik meraklıları için ABBA müzesi, modern sanat tutkunları için Moderna Museet, fotoğraf sevenler için Fotografiska ...

Gastronomi tutkunları için şehrin dört bir tarafında iyi servis ve yüksek kalitede ağız tadı sunan restoranlar ve tabi şehrin eğlence dünyası Grön Lund, yemyeşil parklar, tekne turları ...

Stockholm’ü yazın görmeli; bunca güzelliği keşfetmek için bol zamana, yazların geceyi unutturan upuzun gündüzlerine ihtiyaç olacak!