0850 303 9 777|Şubelerimiz

Washington Dc Hakkında


Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti ve adeta ülke tarihine dair bir açık hava müzesidir. Ülkenin doğusunda ve Atlantik kıyısına yakın bir bölgede kurulan kentin tam adı Washington DC’dir. DC, District of Columbiya (Kolumbiya Bölgesi) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.
 
Şehir federal devletin yönetim merkezi olarak, güvenlik amacıyla federasyonu oluşturan devletlerin hiçbirine dahil olmayan özel bir bölgede kurulmuştur. Şehrin inşa edileceği bölge George Washington tarafından seçilir ve başkentin yer alacağı bölge, Kristof Kolomb (Christoph Columbus) anısına Kolumbiya Bölgesi olarak adlandırılır. Bu bölge, Potomac ve Anacostia nehirlerinin birleştiği noktada, Virginia ve Maryland eyaletlerinin arasındadır.
 
Amerikan merkezi yönetiminin en önemli iki yapısı, Amerikan Kongre  Binası (Capitol) ve Amerikan başkanlarının ikamet ettiği Beyaz Saray, gazete sayfalarında, televizyon ekranlarında sıklıkla görünen, hemen herkesin göz aşinalığı olan klasik stilde ikonik binalardır.
 
Washington’un karateristik özelliği, Amerikan tarihinin önemli isimlerinin veya büyük fedakarlık anlarının anısına yapılmış anıtların çokluğudur : Washington Anıtı, Lincoln Anıtı, Jefferson Anıtı, Franklin Delano Roosvelt Anıtı, Martin Luther King, Jr. Anıtı, Wietnam, Kore Gazileri, II. Dünya Savaşı anısına düzenlenmiş anıtsal alanlar ... Bu alanların büyük çoğunluğu National Mall adı verilen milli park içinde veya civarında, her bahar kiraz çiçekleri ile bezenen Tidal Basin civarında yer alır. National Mall,  doğuda Capitol’den başlayarak ve Potomac nehri kıyısında Lincoln Anıtı’na dek uzanan yeşil ve anıtsal bir park şeridi olarak düzenlenmiştir.
 
Kültür ve sanat alanında da Amerika Birleşik Devletleri’nde çok önemli bir yeri olan başkentte Ulusal Sanat Galerisi, Smithsonian Müzeleri gibi pek çok müze, Kenedy Gösteri Sanatları Merkezi gibi sanat merkezleri, yüzlerce kütüphanenin yanı sıra Amerika’nın hafızası niteliği taşıyan Kongre Kütüphanesi bulunur.
 
Amerikan tarihinin en değerli simgesel alanı olarak büyük bir turistik cazibeye sahip olan Washington DC, aynı zamanda bir yönetim merkezi, canlı ve renkli bir metropol, havasını solumaktan zevk alınacak güzel bir şehirdir.