0850 303 9 777|Şubelerimiz

Adana Hakkında


Torosların yamacında, Seyhan ve Ceyhan ırmaklarının arasındaki bereketli ovada konumlanmış olan Adana, Akdeniz Bölgesi’nin doğusundadır. Yaşar Kemal’in romanlarına mekan olan Adana, baraj gölleri, kuş cenneti, yaylaları ve ormanları ile her köşesinde ayrı bir güzelliğe sahiptir. Akdeniz kıyılarında denize girme imkanı sunan kentte, yemyeşil ve olabildiğince serin yaylalar bulunur.

Adana, Akdeniz Bölgesi’nin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Luviler, Hititler, Frigler, Asurlular, Kilikyalılar, Roma ve Bizanslılar, Selçuklu ve Osmanlılar; her bir uygarlık, kentte bir iz bırakmıştır. Antik kentler, açık hava müzeleri, kaleler, hamamlar, çeşmeler, camiler, kiliseler, köprüler… Adana’yı keşfetmeye çıkanlar, görecek pek çok yerle, gezilecek pek çok tarihi yapıyla karşılaşır. Zengin bir mutfağa sahip olan şehrin, en meşhur lezzeti, şalgam suyu ve Adana kebabıdır. Baharat, bulgur, et ve sebze ağırlıklı yöresel

Adana mutfağı, kentin birçok noktasında keşfedilebilir. Çukurova’nın verimli toprakları sulu ve lezzetli karpuzlar yetiştirir. Yaz mevsiminde Adana’yı ziyaret edenleri, kentin sokaklarını saran karpuz kokusu karşılar.