0850 303 9 777|Şubelerimiz

Adıyaman Hakkında


Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en eski yerleşim yerlerinden biridir Adıyaman. Nemrut Dağı, şehrin doğusunda yer alan doğal ve tarihi mirastır. Dağın zirvesindeki ünlü dev heykellere imza atan Kommagene Krallığı, kentte en çok iz bırakan medeniyet olmuştur. Adıyaman’da Kommagene Krallığı’na ait antik kentler ve birçok tarihi kalıntı vardır.

Nemrut Dağı’nın zirvesinde yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı, muazzam manzarası ile eşsiz yerlerden biridir. Nemrut Dağı’nın zirvesinde güneşin doğuşunu izlemek için yıl boyunca birçok yerli ve yabancı turist Adıyaman’a gelir.

Adıyaman, Şanlıurfa ile beraber dünyanın en büyük barajlarından biri olan Atatürk Barajı’na ev sahipliği yapar. Fırat Nehri, Adıyaman’ın güney sınırlarını çevreleyerek akarken aynı zamanda Şanlıurfa ve Adıyaman arasında sınır oluşturur.  Atatürk Barajı, eşsiz bir güzelliğe sahiptir ve su sporlarına sahne olur.

Adıyaman’ın çiğ köftesi, içli köftesi, mercimek köftesi, çılbırı ve Besni üzümü meşhurdur. El dokuması kilimler ve halılar, Nemrut Dağı’ndaki heykellerin minyatürleri, kentin merkezi noktalarından satın alınabilir.