0850 303 9 777|Şubelerimiz

Antalya Hakkında


Akdeniz’in kalbinde yer alan Antalya, Türkiye’nin turizm merkezidir. Her mevsim, hem yurtiçinden hem de yurtdışından birçok misafiri ağırlayan kentte, uzun bir kıyı şeridi bulunur. Antalya denince akla ilk gelen şey eşsiz tatil beldeleridir. Kemer, Alanya, Kaş, Side, Kundu, Çıralı, Patara, Konyaaltı ve Lara’da muazzam güzellikte plajlar bulunur. Konaklama tesisi açısından zengin olan şehirde, gece hayatı da hareketli geçer. Denizden uzak olan bölgeleri, Toros Dağlarının batı yamacıyla buluşmuştur. Deniziyle, doğasıyla insanlara kucak açan bu şehir, yayla turizmine de imkan tanır.

Antalya, ismini Bergama Devleti’nin kralı olan II. Attalos’tan almıştır. Attalos’un yurdu anlamına gelen Antalya, topraklarında uzun yıllar boyunca Bergamalıları ağırlamıştır. Likyalılar, Lidyalılar, Pamfilyalılar, Frigler, Fenikeliler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar, bölgede hakimiyet kurmuş ve şehre birçok tarihi miras bırakmıştır. Bazı medeniyetlerin liman kentleri kurduğu şehirde, antik kentler oldukça dikkat çekicidir. Olympos Antik Kenti, denizin yanı başında yer alan ve kentle özdeşlemiş olan tarihi değerlerden sadece biridir.

Antalya’nın portakalı, mandalinası ve reçelleri oldukça lezzetlidir. Antalya piyazı, enginarlı Girit kebabı, laba dolması, hülüklü çorba, biber Frigya dolması, kentin birçok noktasında tadılabilecek yöresel yemeklerden bazılarıdır.