0850 303 9 777|Şubelerimiz

Bayburt Hakkında


Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Bayburt, güneyde Erzincan, doğuda Erzurum ile komşudur. Çoruh Irmağı’nın çevresinde kurulmuştur. Zengin bir doğaya sahip olan bu şehir, kışın ayrı, yazın ayrı güzeldir. Kop Dağı yamaçlarında kış sporları ve kayak aktiviteleri, Çoruh Irmağı’nda su sporları organize edilir. Aslan Dağı Mesire Alanı, eşsiz manzarasıyla doğanın kalbinde tazelenme imkanı sunar.

Köklü bir geçmişe sahiptir Bayburt. Anadolu’da yaşam sürmüş birçok uygarlık, Bayburt çevresini de mesken tutmuştur. Küçük bir alanda kurulmasına rağmen Bayburt’un birçok noktasında geçmişten izler vardır. Kalesi, saat kulesi, camileri, türbeleri, mağaraları ile bölge tarihini gözler önüne seren Bayburt, kültür gezileri kapsamında pek çok kişiyi ağırlar. Bölgede en çok dikkat çeken tarihi kalıntı  Aydıntepe Yeraltı Şehri, büyük bir kayanın oyulmasıyla inşa edilmiş antik bir kent olarak Roma ve Erken Hristiyanlık dönemlerinin izlerini taşır.

Bayburt’un balı ve el dokuması ihramları ünlüdür. Zengin bir mutfağa sahip olan bu kentte, Galacoş, lor dolması, süt böreği ve tatlı çorba meşhurdur.