0850 303 9 777|Şubelerimiz

Eskişehir Hakkında


MÖ 1000’lerde Frigyalılar’ın temellerini attığı; Yunus Emre’den Nasreddin Hoca’ya Türkiye’nin tarihi değerlerinin yetiştiği, doğal ve kültürel zenginlikleriyle kendinden söz ettiren, dünyanın en iyi üniversiteleri arasına adını yazdıran Anadolu Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan kent Eskişehir…

İç Anadolu Bölgesi’ne gelip, ilk kez Eskişehir’e yolu düşenler için şehri keşfetmek bir serüvene dönüşür. Her yıl yüz binlerce turistin ziyaret ettiği kent onlarca müzesi, tarihi camileri, doğa harikası Porsuk çayı, ülke çapında ünlenen Sazova Parkı ve içerisinde yer alan Masal Şatosu, Türkiye’deki en önemli yapıların minyatürlerinin bulunduğu Şaheserler Parkı ve Türkiye’deki en büyük Japon bahçesi olan Japon Parkı ile kendine hayran bırakır.

Tarihi ve kültürel güzelliklerinin yanı sıra el sanatları ve yemekleri ile de ünlüdür kent. Zaman içerisinde Yörük, Türkmen, Kafkas, Balkan, Kırım göçmenleriyle büyüyen ve çok kültürlülüğün zenginliğini yaşayan kentte, el sanatları ve yemekler çeşitlilik gösterir. Lületaşı işlemeciliği, kalaycılık, cebe kuyum, heybe dokuma, halı ve kilim dokuma, yorgancılık, peşkir dokumacılığı, saraçlık el sanatlarında en bilinenler arasındayken; yöresel yemeklerde cevizli ekmek, bükme, haşhaşlı, dızmana, kıvırma böreği, kökrek dolma, ciğer sarması, kelem sarma, ağzı açık, düğü köfte çorbası, göceli tarhana çorbası, gözleme başı çeker.