0850 303 9 777|Şubelerimiz

Hakkari Hakkında


Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Hakkari, Türkiye’nin güneydoğudaki en uç noktasıdır. Güneyde Irak’a, doğuda İran’a komşu olması nedeniyle stratejik bir öneme sahiptir. Dağlık, engebeli bir alana kurulmuş olan kadim şehir, geçmişte pek çok medeniyetin elinde tutmakta zorlandığı bir yerleşim yeri olmuştur. Urartuların, Hititlerin, Hurrilerin, Perslerin ve pek çok uygarlığın yaşam sürdüğü gözde yerlerden biri olarak bilinir. Bu medeniyetler, şehrin çeşitli yerlerinde inşa ettikleri kalelerle yaşam alanlarını koruma altına almıştır. Farklı dinlere mensup toplulukların yıllarca bir arada yaşadığı Hakkari’de, camiler, kiliseler, manastırlar iç içedir.

Doğa sporları ve yayla turizmine müsaittir, Hakkari. Zap Suyu rafting, Zap Vadisi trekking, Sümbül Dağı tırmanma gibi doğa sporları için uygundur.

Hakkari’nin yüksek yaylalarında üretilen leziz Hakkari balı, hoş kokusuyla iştah açar. Hayvancılığın yaygın olduğu topraklarda etli yemekler ve çorbalar meşhurdur. Hakkari, kuru baklagil ekimi için geniş arazilere sahiptir. Pek çok yemek, buğday, nohut, arpa, mercimek gibi besinlerle süslenir.