0850 303 9 777|Şubelerimiz

Karabük Hakkında


Karabük, Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alır. Antik kentleri ve tarihi Safranbolu evleri ile ünlüdür. Kültür ve doğa turizmi için muazzam bir seçimdir. Zengin demir yatakları üzerinde kurulmuş olan bu kent, Anadolu uygarlıklarının pek çoğuna yerleşim yeri olmuştur.

Antik Çağ’da Paflagonya olarak adlandırılan bölgede yer alır Karabük. Höyükleri, tümülüsleri, kaya mezarları ile en eski yerleşim yerlerinden biridir. Erken Bronz Çağı’ndan itibaren yaşam alanı olmuştur. Büyükçe bir sit alanını andıran şehrin pek çok noktasında tarihi objeler bulunmuştur. Bunlar, şehirdeki müzelerde sergilenir. Mağaralar, antik kentler ve anıtlarla beraber Karabük’te, camiler, hanlar, hamamlar ve çeşmeler görülebilir.

Karadeniz’in enfes doğasını yansıtan bu kent, yaylaları, kanyonları, seyir terasları ile büyüleyicidir. Yenice Ormanları, Açık Hava Orman Müzesi olarak belirlenmiştir. Sorkun, Ulu, Sarıçiçek, Boduroğlu yaylaları, doğa yürüyüşlerine ve kamp - karavan turizmine elverişlidir.

Karabük’te zengin bir yemek kültürü vardır. Fasulyenin her çeşidi burada tadılabilir. Safranbolu’nun lokumu ve bükmesi meşhurdur. Ceviz helvası, yoğurtlu yumurta, sini çöreği, zerde, perohi, merkezi yerlerde tadılabilecek yöresel lezzetlerdendir. Şehirde Safranbolu Evlerinin minyatür modellerini satın almak da mümkündür.