0850 303 9 777|Şubelerimiz

Nevşehir Hakkında


Kültürü, eşsiz doğası ve tarihi-mimari yapılarıyla kendine hayran bırakan bir kent Nevşehir. Volkanik olaylar ve erozyon sonucunda oluşan Kapadokya’nın merkezi... Masalsı peribacaları, her yıl birçok yerli ve yabancı turistin Nevşehir’i ziyaret etmesinde en büyük etken.

Bölgede yer alan kaya kütleleri, İlk Çağ’dan itibaren oyularak hem yaşam hem ibadet alanı olarak kullanılır. Manastır, yeraltı şehri, kilise, şapel, kale gibi tarihi yapılar, tüm ilgi çekiciliği ile şehrin dört bir yanında ziyaretçileri karşılar. Kiliselerin mimari yapısı ve duvar süsleme sanatı, gezginlerin dikkatini çekerken; yeraltı şehirlerindeki alternatif yaşam alanları havalandırma, tünel ve mekân düzenlemeleri ile şaşırtır.

Harikalar diyarı Nevşehir’de yer alan Kapadokya’nın tarihi bölgelerinden Göreme Milli Parkı, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Karain Güvercinlikleri, St. Theodore Kilisesi, Soğanlı Arkeolojik Alanı, Karlık Kilisesi ve Kaymaklı Yeraltı Şehri, 1985 yılında kültürel ve doğal miras olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilir.

Nevşehir bağcılıkta da ön planda. Bölgede üretilen emir, dimrit, kalecik karası ve parmak üzümleri meşhur Nevşehir şaraplarının üretiminde kullanılır. Oniks taşı ve çanak çömlek yapımıyla da tanınan kentte, çömlek kebabının lezzeti meşhurdur.