0850 303 9 777|Şubelerimiz

Şanlıurfa Hakkında


On bir bin yıllık tarihi ile Şanlıurfa, dünyanın en eski kentleri arasına adını yazdırıyor. Göbeklitepe ve Balıklıgöl çevresinde yapılan kazılardan çıkarılan eserler ile Şanlıurfa bugün, “dünyanın en eski tapınak merkezi” ve “dünyanın en eski heykeli”nin bulunduğu şehir olma özelliğine sahip.

On binlerce yıllık yerleşim yerleri ile tarihin sıfır noktası olarak anılan, Peygamberler Şehri olarak tanınan, geçmişte Mezopotamya’da öne çıkan, bugün ise GAP’ın başkentlerinden, Şanlıurfa... Tarihi camileri, türbeleri, köprüleri, mescidleri, müzeleri, çarşıları ve evleri ile coğrafyasının tüm özelliklerini yansıtan büyük bir şehir. Kaplıcalarıyla da termal turizme kucak açıyor.

Kentin cülha tezgâhlarında bez dokuma, gümüşçülük, keçecilik, bakırcılık, halı ve kilim dokumacılığı ile ahşap oymacılığı, en gözde el sanatları arasında. Tadına doyum olmaz yemekleri ise dilden dile dolaşıyor. Bunlar arasında çömlek, kaburga, ciğer kebabı, elmalı kebap, frenkli kebap, patlıcanlı kebap, tike kebabı, tepsi kebabı, soğanlı kebap, frenkli köfte, basma köfte, dolmalı köfte, yuvalak, içli köfte, tiritli köfte, yumurtalı köfte, isot salatası, has cacığı, bostana, sahteşor, ekşili dolma, duvaklı pilav ve firik pilavı yer alıyor.