0850 303 9 777|Şubelerimiz

Tekirdağ Hakkında


Marmara Denizi’nin kuzeybatısında yer alan Tekirdağ, kuzeydoğuda kısa bir kıyı şeridi ile Karadeniz sularıyla da buluşur. Bu güzel şehrin, muazzam bir doğası vardır. Tekirdağ’da, plajlar, kamp alanları, ormanlar ve mesire yerleri bulunur.

Günümüzde İstanbul’un ardından Trakya’da bir sanayi ve ticaret merkezi olarak görülen Tekirdağ, geçmişinde de ticaret kervanlarının uğrak yeri olmuştur. Avrupa ve Anadolu arasındaki göç rotasında bulunan bu kent, pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Trakları ağırlayan bölgede Persler, Makedonlar, Romalılar, Bizanslılar, Osmanlılar gibi farklı kültürlere mensup medeniyetler yaşamış ve şehirde izlerini bırakmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Harf İnkılabının ilk adımını Tekirdağ’da atması, kentin tarihinde önemli bir yere sahiptir. Her yıl 23 Ağustos’ta harf inkılabının yıldönümü kutlanır.

Ayçiçeği tarlaları ve meyve bahçeleri ile bezeli olan Tekirdağ’da kiraz ve üzüm olukça ünlüdür. Bu lezzetler adına her yıl yaz mevsiminde festivaller düzenlenir. Şarköy’de şarap üretim tesisleri vardır. Ama Tekirdağ denince akla ilk gelen şey köftedir. Şehrin merkezi noktalarında bu leziz köfteden tadılabilir.