0850 303 9 777|Şubelerimiz

Barselona Hakkında


Renkli, hareketli, cıvıl cıvıl bir Akdeniz kenti, Barcelona... İspanya’nın Katalan bölgesinin kalbi ve en kalabalık şehri. Gerçekte Barcelona, yalnız İspanya’nın değil, Avrupa’nın en büyük kentlerinden birini teşkil ediyor. Bir kültür, sanat, mimari, ekonomi, ticaret, ulaşım, medya, moda, turizm, spor, eğlence merkezi olan şehir, dünya üzerinde çok az kentin sahip olabileceği zenginlikte. İspanya’nın en özellikli kenti olma konusunda, tıpkı futbol takımı Barcelona’nın Real Madrid ile ezeli rekabetinde olduğu gibi, başkent Madrid ile rekabet halinde...

Llobregat ve Besòs nehirlerinin Akdeniz’e döküldüğü noktalar arasında kurulu olan şehrin tarihi Romalılardan öncesine Kartaca ve Fenikelilerin bölgeye ulaşmasına dek uzanıyor. Kent,  bölgede uzun bir egemenlik dönemi yaşayan büyük Roma İmparatorluğu’nun izlerini bugün de taşıyor.

Adı Barcelona ile özdeşleşmiş büyük bir isim var. Antoni Gaudi, yapımına 1882’de başlanan ve Gaudi’nin 1926’da ölümünden sonra zaman zaman duraklayarak da olsa hala devam eden La Sagrada Familia (Kutsal Aile) kilisesi ile Barcelona semalarına hükmediyor. Barcelona’ya gelip de bu olağanüstü kilise yanında, onun Park Güell, Casa Mila, Casa Batllo, Güell köşkleri gibi diğer büyük eserlerini görmeden, Gaudi’nin mimarlık macerasını adım adım izlemeden kentten ayrılmak büyük bir kayıp olacaktır. Gaudi’nin  çağdaşı, mimar Lluís Domènech i Montaner’in eserleri Müzik Sarayı ve San Pau Hastanesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alır.

Ramblas Caddesi, şehri yakından tanımak isteyenlerin ilk uğrak noktalarındandır. Ramblas, Palaçe de Catalunya’dan kıyıya dek uzanır ve iki önemli merkezi, tarihi binaları ile Barri Gotic ile El Raval’ı birbirinden ayırır. Çağdaş sanat meraklıları, El Raval’da bulunan Çağdaş Sanat Müzesi ile El Ribera’da bulunan Barcelona Picasso Müzesi ziyaretlerinin sonunda dünyadaki en iyi çağdaş sanat müzelerden ikisini görme şansı bulmuş olur.

Montjuï, Eixample, Barceloneta... Şehrin keşfedilecek pek çok yeri...

1992’de bir olimpiyat şehri olan Barcelona, Olympic Port girişinde yer alan, Frank Gehry’nin altın rengi dev balık heykeli ile size bir deniz kentinde olduğunuzu bir kez daha hatırlatır. Plajları, eğlence mekanları, gastronomi kültürü ile Barcelona gezisinin her anında cennetten bir köşede bulunduğunuza henüz ikna olmadıysanız, 40 km. kuzeybatıda yer alan Montserrat Dağı’nı mutlaka ziyaret edin. Eşsiz bir manzara eşliğinde “cennete uzanan basamakları” orada bulacaksınız .