0850 303 9 777|Şubelerimiz

Venedik Hakkında


İtalya’nın bu özel şehri, Venedik, kuzeyde Adriyatik kıyısında yer alır. İnce uzun iki ada ve bir yarımadanın adeta denize set çektiği Venedik Lagünü içinde, 118 adadan oluşan bir adalar topluluğudur. Anakara üzerinde bulunan Venedik toprakları da tarihi adaya tek bir kara ve demiryolu ile bağlanmıştır.

Venedik’i anlatmaya gerek var mı bilinmez. Dünyada belki en fazla tanınan kentlerden biri, görüntüleri hafızalara kazınan bir kenttir, Venedik. Venedik’in havasını solumak anlatır size, aslında bu kenti ne kadar az tanıdığınızı. Güvercinlerle süslü San Marco Meydanı, Bazilikası ve Kulesi, Dükler Sarayı, Büyük Kanal’da gezi, Rialto Köprüsü, dar sokaklarda, kanal kenarlarında keşif turları derken daha fazlasını bilme arzusu uyanır içinizde.

Venedik, bir vakitler İstanbul gibi Bizans İmparatorluğu sınırları içinde yer alır. Sonrasında ticaret ve denizcilikte gelişmiş bir kent devlet olarak; Osmanlı Devleti ile kimi zaman düşmanca, kimi zaman ise dostane ilişkiler sürdürmüştür. Kentin tarihsel ve kültürel derinliği sanatsal ve mimari zenginliğinde kendini açıkça gösterir.

Birbirine köprülerle bağlanan kanallardan oluşan, ulaşımın tamamı siyah renkli gondollarla veya vaporetto denen toplu taşıma tekneleri ile sağlanan, üzerindeki paha biçilmez eserlerle adeta yüzen bir hazine görünümündeki bu kent; pek çok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur ve olmaya devam edecektir.