0850 303 9 777|Şubelerimiz

Edirne Hakkında


Kurucusu, büyük Roma İmparatoru Hadrian’ın (Adrian) izini isminde taşır, Edirne. Osmanlı İmparatorluğu’nun ikinci başkenti, Serhad Kenti’dir. Barındırdığı sayısız Osmanlı-İslam eseriyle devasa bir açıkhava müzesidir. Bulgaristan ve Yunanistan ile arasındaki beş sınır kapısı ile Türkiye’den Avrupa’ya geçiş noktasıdır. Meriç, Tunca, Arda, Ergene’nin aktığı topraklardır.

Büyük usta Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği; mimari şaheseri Selimiye Camii, Edirne semalarında yükselir. Her adımda bir başka eser hayranlıkla izlenir. Osmanlı İmparatorluğu’nun yükseliş yıllarına şahit olan bu kent Balkan Savaşı acılarını da, Lozan Antlaşması ile Türkiye’nin doğuşunu da görmüştür. İzlerini anıt ve müzelerde sürmek mümkündür.  

1357’den bu yana yapılan tarihi Kırkpınar Güreşleri, yalnız Edirne’nin ve Türkiye’nin kültür mirası olmakla kalmaz, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası listesinde yer alır.

Zengin Edirne mutfağının baş yapıtlarından biri ciğer tavadır. Meşhur beyaz peyniri, deva-i misk şekeri, badem ezmesi, Edirne lezzetleri arasında ayrı bir yer tutar.