0850 303 9 777|Şubelerimiz

Roma Hakkında


Canlı, sımsıcak, tarih yüklü ve insanı avucunun içine alan bir şehir Roma! Binlerce yıllık geçmişe sahip bu şehir, insanlık mirasının değerli mücevherlerinden biri. Roma, İtalya’nın ve Lazio Bölgesi’nin başkenti ve dünyanın büyük bölümüne hükmetmiş, dünya kültürünü derinden etkilemiş Roma İmparatorluğu’nun doğduğu yer. Aynı zamanda içinde yer alan Vatikan şehir devleti ile Katolik Hristiyan dünyasının inanç merkezi.

Roma’ya gelince mutlaka yapılması gerekenler listesi var şüphesiz ama bu listenin dışına çıkıp Roma’yı daha derinden tanımaya çalışanların pişman olmayacağı muhakkak!

Roma İmparatorluğu’nun paha biçilmez kalıntıları Kolezyum, Forum, Pantheon...  Kolezyum’a ziyaret eden tarih meraklıları, burada bir zamanlar yaşanmış kanlı gladyatör dövüşlerini hayal etmekte zorluk çekmeyecektir, kuşkusuz. Forum ve Pantheon ise Roma’nın nasıl da görkemli bir uygarlık olduğunu gözler önüne serer.

Vatikan’ın paha biçilmez San Pietro Bazilikası’nı, tavanını Michelangelo’nun boyadığı Sistina Şapeli’ni görmeden dönmek olmaz!

Roma’yı hissetmek isteyenler, İspanyol Merdivenleri’nde bulur aradığını. Burası adeta bir toplanma noktası işlevi görür. 135 basamaklı merdivenin tepesinden çok güzel bir Roma manzarası seyredilir. Roma’ya tekrar gelmek isteyenlerse Trevi Çeşmesi’ne giderler. Türkiye’de Aşıklar Çeşmesi olarak bilinen bu çeşmeye atılan dilek parasının bunu garanti ettiğine inanılır. Roma’ya tekrar gelmeyi dileyenler o kadar çoktur ki, milyonlara varan değerde bozuk para birikir bu çeşmede. Ama Dikkat, çeşmeye para atmanın bir usülü vardır. Biraz seyredin gelenleri, farkedeceksiniz.

Venedik Sarayı’nın bulunduğu Venedik Meydanı, Mısır’dan getirilmiş bir dikilitaşın bulunduğu Popolo Meydanı, Bernini’nin Dört Nehir Çeşmesi ile Navona Meydanı gibi eşsiz meydanları vardır Roma’nın. Şehir merkezini ikiye bölen Tiber Nehri ve köprülerinin yarattığı güzel manzaraları vardır...

Ne çok şey var anlatılacak! Güzel yemeklerden, nefis kahve kokusundan, dondurmadan bahsetmeye başlayamadık bile! Roma’da tatilin tadını çıkarmanızı dilemek, en güzeli!