0850 303 9 777|Şubelerimiz

Haydarabad Hakkında


Hint Yarımadası güneyine doğru, yarımadanın ortasına yakın bir noktada, Telangana Platosu üzerinde kurulu ve aynı adlı eyaletin başkenti olan Haydarabad, Hindistan’ın en büyük ve kalabalık şehirlerinden biridir. Şehir, Krishna Nehri’nin kollarından biri olan Musi Nehri kıyılarında kurulmuştur
 
Haydarabad’ın sembolü olarak görülen Çarminar (Charminar), ismi Dört Minare anlamına gelen bir camidir. Hindistan’da bir süre bağımsız devlet olan Türk asıllı Kutbşahlardan Muhammed Kutub Şah tarafından 1591’de yapılan camii, göz alıcı mimarisiyle dikkat çeker. 1000 kişinin aynı anda ibadet edebildiği Mekke Mescidi de Haydarabad’ın müslüman nüfusu için büyük önem taşır. Yapımında Mekke’den gelen toprağın kullanıldığı söylenmektedir.
 
Haydarabad merkeze yaklaşık 10 kilometre mesafede yer alan (Golkonda) Golconda Kalesi, kale yakınlarındaki muhteşem bir görünüm arzeden Kutup Şah Türbeleri, nadide parçalar içeren koleksiyonuyla  Salar Jung Müzesi, Hussain Sagar Gölü üzerinde bulunan Buda Heykeli  görmeye değer yerlerden birkaçıdır.
 
Modern Haydarabad bugün bir bilişim teknolojileri merkezidir ve bu alanda önemli bir çalışan istihdamı sağlar.