0850 303 9 777|Şubelerimiz

Kazablanka Hakkında


Yüzünü Atlantik Okyanusu’na dönmüş bu kent, yalnız Fas’ın değil, tüm Afrika’nın en önemli liman kentlerinden biridir. Arapça adı Dar el Baida’dır.

Kazablanka’nın tarih sahnesine küçük bir Berberi kasabası olarak çıktığı sanılıyor. Daha sonra bir korsan yatağı haline gelen şehri Portekizliler yıkar ama akabinde burada 1500’lerin başında “Beyaz Ev” anlamına gelen “Casa Branca” ismiyle yeni bir şehir kurarlar. Zamanla bu isim İspanyol tüccarların etkisiyle Casablanca halini alır. Şehir, 20. yy’ın başından itibaren Fransız egemenliğindeki Fas’ın en önemli liman kenti olur. Fas’ın en büyük şehri olarak gelişimini devam ettirir ve konumu itibariyle Dünya üzerinde de liman olarak büyük önem kazanır. Bu yönüyle şehir Modern Fas’ın yüzünü yansıtır.
 
Dünyanın en büyük camilerinden biri, 210 metrelik minaresiyle şehrin sembollerinden II. Hasan Camii hemen Okyanus kıyısında yer alır. Görkemli bir başka yapı, Katolik Kazablanka Katedrali olarak inşa edilmiş Cathédrale du Sacré Coeur’dür. V. Muhammed Meydanı, sahil kenarında yer alan Corniche Bulvarı, Morocco Mall Alışveriş Merkezi, şehrin tarihi Medinası, Habous’da yer alan eski Adliye Binası (Old Mahkama du Pacha), Kraliyet Sarayı ve Pazar Yeri – Bazar Riad görmeye değer noktalardan bazılarıdır.
 
Ünlü Kazablanka filminde güzeller güzeli Ingrid Bergman “Bir daha çal, Sam” repliğini söyler.  
 
Ya siz, bu güzel filme de adını veren Kazablanka’yı görmek, görmüş olsanız da bir daha gelmek istemez misiniz?