0850 303 9 777|Şubelerimiz

San Francisco Hakkında


San Fransisko, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya Eyaleti’nde, Pasifik Okyanusu ile San Fransisko Körfezi arasında kalan bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Önemli bir kültürel ve ekonomik merkez, aynı zamanda bir liman kentidir. Şehrin simgelerinden, ikonik görünümüyle Golden Gate Köprüsü, San Fransisco’yu körfezle okyanus arasındaki Golden Geçidi üzerinden Marin Yarımadası’na bağlar. Şehir, San Fransisco Körfezi’ni batıdan doğuya kateden Bay Bridge  köprüleri ile de Yerba Buena Adası üzerinden Oakland şehrine bağlanır.
 
Binlerce yıl boyunca yerliler tarafından bolluk ve bereket içinde bir yerleşim yeri olarak kullanılan San Fransisco’ya ulaşan ilk Avrupalılar, 1500’lerin ilk yarısında İspanyol ve Portekizliler olmuştu ama 1579’da ünlü İngiliz kaşifi Sir Francis Drake de buraya ayak basmıştı. 1776’da İspanyollar burada bir garnizon kurdular; onu Aziz Asissili Francis adına kurulan misyonerlik binası takip etti. Böylece bölgede yeni bir isim altında bir şehir kuruluyordu. 1821’de İspanya’dan bağımsızlığını kazanan Meksika’nın kontrolünde olan San Fransisco, 1846’da Birleşik Devletler’in eline geçti. 1848’de Altına Hücum furyası ile nüfusunda büyük bir artış yaşayarak büyüdü. Bu furyada ve demiryollarının yapımı sırasında göç eden Çinli nüfus Çin Mahallesi’nin temellerini atmıştır. 1906’da büyük bir deprem felaketine uğrayan şehir kısa zamanda yeniden inşa edildi. Zaman içinde Beat kuşağı, hippiler ve gay hareketinin merkezlerinden biri haline gelmiştir.
 
San Fransisco bulunduğu coğrafya nedeniyle diğer Amerikan şehirlerine oranla daha küçük bir alanda inşa edilmişse de zengin bir kültürel ve sosyal yaşama sahiptir.
 
Golden Gate Park, Dolores Park gibi parkları; San Fransisco Güzel Sanatlar Sarayı, SFMOMA Modern Sanatlar Müzesi, Exploratorium gibi müzeleri, Pier 39 Balıkçı İskelesi, Ferry Binası Pazar Yeri gibi renkli noktaları; Çin Mahallesi gibi turistik ve ilgi çekici merkezleri, romanlara filmlere konu olmuş Alcatraz Adası ve Hapishanesi ile San Fransisco, Amerika’nın en güzel şehirlerinden biri. Amerika’nın ünlü Silikon Vadisi’ne de San Fransisco’dan kısa bir yolculukla ulaşmak mümkün.
 
Şehirde bulunan 43 tepeden en bilinenlerinden  biri olan Telegraph Hill üzerinde yer alan, San Fransisco’nun simgelerinden Coit Kulesi de harika bir panaromik şehir görüntüsü vadediyor.