0850 303 9 777|Şubelerimiz

Tartu Hakkında


Estonya’nın manevi başkenti olan Tartu, aynı zamanda en büyük şehirlerinden biridir. 17. yüzyılda kurulmuş saygın üniversitesi ile öğrenci şehri olmasının yanında yüksek mahkeme ve bakanlıkların burada olması nedeniyle Estonya’nın politika ve finans merkezidir.

Tartu Üniversitesi, şehrin entelektüel yanını vurgular. Kütüphane, gözlem evi, bilim merkezi ve müzeleri ile turistleri Tartu’da uzun bir kültür turu bekler. Estonya Ulusal Müzesi burada yer alır. Şehir merkezi de dahil olmak üzere kentte her şey yerli yerinde ve son derece düzenlidir.

Tartu’da 18. yüzyıldan kalma mimari yapılar, hem Alman hem Rus kültürünün etkilerini yansıtır. Gotik mimari örneklerinden St. John Kilisesi, Toome Tepesi’ni süsleyen Tartu Katedrali kalınlıları, Estonya Üniversitesi ve Müzesi, Alatskivi Kalesi, tarihi mekanlara ilgi duyanların mutlaka görmek isteyeceği noktalardır.

Emajõgi Nehri’nin ikiye böldüğü bu kent, iç açıcı bir tabiata sahiptir. Nehir boyunca uzanan yürüyüş parkuru, seyir köşeleri, kafe ve dinlenme yerleri ile Tartu, sakinlik arayanların şehridir.

Pek çok kültürden etkilenerek lezzet dolu yemek çeşitliliğine sahip Estonya mutfağı, şehrin birçok yerinde tecrübe edilebilir. Başkent Tallinn’den Tartu’ya hem otobüs hem de trenle kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilir.