0850 303 9 777|Şubelerimiz

Tiflis Hakkında


Kura Nehri kıyısında bulunan Gürcistan’ın başkenti Tiflis önemli ticaret yolları üzerinde oluşu; Asya ve Avrupa arasında bir geçit yeri niteliği taşıması sebebiyle bölge için daima önemli bir kent olur.

Tarihi kentin, M.Ö. 5. yy’da İberya Kralı I. Vahtang tarafından kurulduğu söylenir. Söylenceye göre kralın bu kararı almasında bugün Tiflis’de hala faal olan sülfürik su kaynaklarının varlığı önemli rol oynamıştır.

Tarihi boyunca Gürcü hakimiyetinin yanı sıra Pers, Roma, Bizans, İran, Arap, Selçuklu, Moğol, Safevi, Osmanlı ve nihayet Rus hakimiyetine tanıklık eden kentin sokakları bu kültürel zenginliğin izlerini taşır.

Tiflis’te Ortaçağ mimarisinden ultra modern mimariye pek çok farklı dönemin izlerini taşıyan mimari yapılar görmek mümkündür.

Şehir merkezi, kentin en önemli caddesi, Rustaveli Caddesi’nin de başlagıç noktasını teşkil eden Özgürlük Meydanı’dır.

Tiflis’in tarihi bölgesine tepeden bakan ve genel görünüme hakim olan ilk yapı Narikala Kalesi’dir. Şehri gezmeye Narikala’dan başlamadıysanız, gözlerinizi sık sık her an gelip görmeye davet edercesine gururla bekleyen kaleye çevirmekten kendinizi alamazsınız. Yürümek zor gelirse Rike Park’tan teleferiğe binerek kaleye ulaşmak mümkündür.

Tarihi Bölge’de Abonatubani sülfürlü su hamamları, hamam kültürüne alışkın olanlar için tanıdık bir görüntü oluşturur. Alışık olmayanlar için anılara Tiflis’den bir iz katmanın eğlenceli ve sıcak bir yoludur. Güzel, süslü balkonlarıyla eski Tiflis evleri şehre gönül vermenize vesile olur.  Hemen yakınlarda Sololaki Tepesi’nde yirmi metrelik Kartlis Deda ( Gürcülerin Annesi) anıtı, bir elinde dostlara vaat edilen bir tas şarap, diğer elinde düşmanları tehdit eden kılıcıyla ülkenin ulusal karakterini sembolize eder.

Kura Nehri üzerinde yer alan Barış Köprüsü, köprünün bir ayağında yer alan Rike Park ve üzerinde bulunan Konser ve Sergi Salonu şehrin modern yüzüne çarpıcı birer örnektir. Kura Nehri’nin diğer yakasında yer alan, mantar biçimiyle resmi işlemlerin yapılabildiği Tiflis Kamu Hizmetleri Binası da yine farklı ve modern bir görünüm sunar.

Bit pazarı sevenlerin mutlaka görmeyi isteyeceği Kura Nehri kıyısındaki Dry Bridge pazarı, Tiflis Opera ve Bale Binası, Sameba Katedrali, harika saat kulesiyle Gabriadze Kukla Tiyatrosu, şehrin en güzel noktalarından birkaçını oluşturur ama kuşkusuz tadı çıkarılacak daha pek çok şey vardır. Nefis Gürcü yemek ve içecekleriyle donatılmış masalar ve Tiflis’in renkli eğlence dünyası bunlar arasında ilk akla gelenler olur.