0850 303 9 777|Şubelerimiz

Trondheim Hakkında


Norveç’in Trøndelag Bölgesi’nde yer alan Trondheim, Nidelva Nehri’nin Trondheim fiyorduna döküldüğü yerde kurulmuş binlerce yıllık bir yerleşim yeri, önemli bir Viking Kenti ve korunaklı bir tarihi liman....

Kral I. Olaf Tryggvason tarafından 997 yılında Kaupangr adıyla kurulur.  Kral Olaf’ın heykeli bugün Pazar Meydanı olarak anılan kent meydanında, devasa bir sütun üzerinden şehre bakıyor.

İskandinavya’daki en görkemli kiliselerden biri olarak kabul gören Nidaros Katedrali 1300’lerde inşa edilmiş. Bu olağanüstü Gotik katedral Aziz Olav olarak anılan ve Norveç’e hristiyanlığı getirdiği söylenen Viking Kralı’nın mezarı üzerine kurulmuş. Şehrin tarihi simgelerinden bir diğeri beyaz silüeti ile şehrin en güzel manzaralarından birini sunan Kristiansten Kalesi. Yine tüm İskandinavya’daki en eski kiliselerden biri, Benedikten rahipleri tarafından ‘Rahipler Adası’ anlamına gelen ismiyle Munkholmen Adası’nda bulunuyor. Sonrasında hapishane ve gümrük olarak kullanılacak olan ada bugün plaj ve restoranıyla turistik amaçlara hizmet ediyor.

Yakın çevresindeki pek çok yeşil alanıyla Trondheim, açık hava aktiviteleri için de ideal bir yer. Biraz üşümeyi göze alanlar, Eylül’den Mart’a kadar Trondheim’a gelirlerse, doğanın en güzel ve ilginç olaylarından Aurora Borealis – Kuzey Işıkları’na şahit olma şansı yakalayabilirler.

Bu, yaklaşık bin yıllık tarihi kent aynı zamanda genç ve yenilikçi. Norveç’in inovasyon merkezlerinden biri olarak anılıyor ve yaşayan her beş kişiden biri öğrenci. Kısacası bir öğrenci kenti...
Nidelva Nehri üzerinde 1681 yılında inşa edilmiş olan tarihi şehir köprüsü Gamle Bybro’nun bir diğer adı Lykkens Portal ki mutluluk kapısı anlamına geliyor. Trondheim’ı gezerken tarihi köprünün eşsiz manzarasını görüp mutlu olmamak mümkün mü gerçekten?