0850 303 9 777|Şubelerimiz

Yogyakarta Hakkında


Yogyakarta – Yogya olarak da adlandırılır – Cava Adası üzerinde, Orta Cava Bölgesi’nin güney ucunda yer alır. Aynı adlı özel yönetim bölgesinin de başkentidir. Cava Adası’nda medeniyetin beşiği konumundaki Yogyakarta, farklı tarihsel konumuna ülkede monarşi ile yönetilen tek bölge olarak yaşamına devam ederek de işaret eder. Yogyakarta Sultanı, aynı zamanda özel bölgenin valisi olarak görev yapar.
 
Yogyakarta, ikisi insan eliyle yaratılmış; biri ise ülkenin olağanüstü doğasının bir parçası olan üç anıtsal oluşumun sınırları etrafında buluştuğu şehirdir. Halen Endonezya’nın pek çok aktif yanardağından biri olan Merapi Dağı bunlardan ilkidir. Her ikisi de UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve dünyanın en büyük Budist Tapınağı olan Borobudur ila Hindu Tapınağı Parambanan ise diğer iki sıra dışı yapının adlarıdır.
 
Şehrin kalbinde, günümüzde yaşayan sultanın da ikamet ettiği Kraton (Keraton veya Karaton  olarak da telaffuz edilebilir) veya Yogyakarta Sarayı yer alır. Cava mimarisinin eşsiz örneklerinden birini teşkil eden saray kompleksi, aynı zamanda geleneklerin ve tarihsel değerlerin muhafızlığını sürdürür.
 
Yogyakarta batik, deri işleme, gümüş işlemeciliği, wayang kulit (kuklacılık), gamelan (müzik), dans gibi geleneksel sanatların yaşamını sürdürdüğü bir kültür merkezi olmasının yanı sıra Parangtritis, Siung, Jogan, Indrayanti, Pok Tunggal, Krakal, Timang, Wediombo gibi pek çok ünlü plaja sahiptir.
 
Yogyakarta adeta turizm için yaratılmış bir kent. Tarihten sanata, alış verişten, gastronomiye, nefes kesen volkan gezilerinden mağaracılık gibi doğa sporlarına pek çok şeyin sizi beklediği; heyecan verici bir şehri tanımaya hazırlanın!