0850 303 9 777|Şubelerimiz

Bartın Hakkında


Batı Karadeniz kıyılarında yer alan Bartın, mavi ve yeşilin buluştuğu şirin bir Karadeniz kentidir. Kapısuyu, Kurucaşile, Tekkeönü, ve Amasra’daki tersanelerde tekne üretimi yapılır.

Doğa tutkunlarına hitap eden şehir, plajları, topraklarının büyük bir bölümünü kaplayan ormanları ve şelaleleri ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. İnkumu, Bozköy, Kapısuyu, Kurucaşile ve Çakraz plajları, yaz boyunca birçok kişiye denize girme imkanı sunar. Güzelcehisar Lav Kayaları, Küre Dağları Milli Parkı, Gölderesi ve Ulukaya şelaleleri, Uluyayla ve çok daha fazlası ile Bartın cennetten bir köşeyi andırır. Denizden içeri sokuldukça yaylalar ve ormanlık alanlarla, ormanların arasına serpiştirilmiş ahşap evler görülür.   

Bartın topraklarında çağlar boyunca pek çok liman kenti kurulmuştur. Antik Çağ’da Parthenios ve Parthenia adlarıyla anılmış olan yerleşim yeri, köklü bir tarihe sahiptir. Roma Dönemi kalıntıları, hanlar, kaleler, camiler, kiliseler ve hamamları ile kültür gezileri için idealdir. Amasra - Bartın karayolunda yer alan Kuşkayası Yol Anıtı, kayalara oyulmuş bir Roma eseridir. Kral heykeli ve Roma hakimiyet kartalından oluşan eser, mutlaka görülmelidir. 

Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden, ağaç çitlerle çevrelenmiş Bartın Evleri, bir tablo gibi kusursuz görünür.

Amasra ilçesinde, taze balık çeşitleri ve salatasıyla ünlü lokantalar vardır. Çileği bir hayli lezzetli olan Bartın’da, mayıs aylarında Kültür, Sanat, Turizm ve Çilek Festivali düzenlenir.