0850 303 9 777|Şubelerimiz

Bingöl Hakkında


Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Bingöl, pek çok medeniyete sahne olmuştur. Urartular, Hititler, Hurriler, Romalılar, Safeviler, Osmanlılar, Bingöl ve çevresinde yaşamıştır. Urartu Yolu, Kral Kızı Kalesi, Sentarius Kalesi, Kiğı Camisi… Şehrin zengin tarihi geçmişi bu yapılarda gözler önüne serilir.

Bingöl, şelaleleri, mağaraları, kaplıcaları ve kayak merkezi ile insanları kendine çeker. Kös Kaplıcaları ve şehir merkezindeki kayak tesisi, kış boyunca ilgi görür. Eşsiz bir doğaya sahip olan bu kent, Yüzen Ada adı verilen bir tabiat harikasını barındırır. Solhan ilçesinden ulaşılan Yüzen Ada, krater gölü üzerinde yer alan üç adacıktan oluşur.

Gölün üzerinde usulca salınan adacıklar, eşine az rastlanan muazzam bir manzara yaratır. Doğal bir oluşum olan Yüzen Ada, pek çok insanın görmek isteyeceği bir güzelliktir. Kentte, oksijene doymuş birçok bitkinin özünden yapılmış lezzetli ve hoş kokulu Bingöl balı meşhurdur. Kentin merkezi yerlerinde gömme, yoğurtlu köfte, ayran çorbası, mastuva gibi tahıl ve et ağırlıklı yöresel yemeklerden tatmak mümkündür