0850 303 9 777|Şubelerimiz

Bitlis Hakkında


Bitlis, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Van Gölü’nün batısında kurulmuştur. Dağlık bir alanda konumlanmıştır. Ahlat Kümbetleri, Bitlis Kalesi, Selçuklu Mezarlığı, İhlasiye Medresesi, Şerefiye Camii ve Külliyesi, şehrin geçmişini gözler önüne seren, görülmesi gereken yapılardır.

Bitlis, Adıyaman’ın ünlü Nemrut Dağı ile aynı adı taşıyan dağın, Nemrut'un çevresine yayılmıştır. Tatvan ilçesinden ulaşım sağlanan ve volkanik bir oluşum olan bu dağ, krater gölü ile beraber muazzam bir manzarada başroldedir. Tatvan, Van Gölü’nün çevresinde ve Nemrut’un doğu yamacında, doğal bir liman gibi görünür. Dağın Tatvan’ dönük eteğinde Nemrut Dağı Kayak Tesisleri bulunur. Burada kış turizmi ilgi çekicidir. Her şubat ayında Bitlis Nemrut Kar Festivali dahi düzenlenir.

Bitlis’in en meşhur lezzeti, büryan kebabıdır. Oğlak eti ile pişirilen bu yemek, yaz aylarında yenir. Yöreye özgü, küp peyniri, kurutulmuş balık, bal ve Adilcevaz cevizi, mutlaka tadılmalıdır. Kentten ayrılmadan evvel, kök boya ile renklendirilmiş el dokuması kilimler alınabilir.