0850 303 9 777|Şubelerimiz

Kars Hakkında


Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeyinde yer alan Kars, Türkiye’nin en yüksek kentlerinden biridir. Doğuda Ermenistan’a komşu olan bu şehir, Anadolu uygarlıklarının ve doğu kavimlerinin önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Kars Kalesi, Zilvin Kalesi, Mıcıngert Kalesi ve diğer kaleler, Ani Antik Şehri, kiliseler, türbeler ve camiler… Kültür gezileri için Kars, yerinde bir tercihtir. Kafkas kültürü ile yoğrulmuş olan topraklarda, bölge tarihini gözler önüne seren birçok yapı ziyaret edilebilir.  

Doğu Ekspresi yolculuğunun son durağıdır Kars. Kuzeyindeki Çıldır Gölü, yılın tamamı karla kaplı olan şehrin etkileyici güzelliklerindendir. Buz tutan göl üzerinde balık avlanır, atla kızak turu yapılır. Kayak pistleri ve yılın büyük bir kısmında toprağı örten kar ile Kars, kış sporlarının icra edildiği bir turizm merkezidir. Yurtiçinden ve yurtdışından birçok kişi, çam ağalarıyla çevrelenmiş bu cenneti ziyarete gelir. Sarıkamış’ın sarıçam ormanları, bahar aylarında bir başkadır.

Kars’ın kaşarı, hoş kokulu balı, kaz yemekleri, Çıldır Gölü’nden çıkan sarıbalığı meşhurdur. Gravyer peynirinin üretildiği bu kentte, tereyağı da bir hayli lezzetlidir. Kars’ta halı ve kilim gibi folklorik değerleri yansıtan el dokuma ürünler bulunabilir.