0850 303 9 777|Şubelerimiz

Kastamonu Hakkında


Kastamonu, pek çok Karadeniz kenti gibi, doğası ile büyüleyici bir şehirdir. Yeşilliklerle bezeli toprakları, kıyı ilçelerde Karadeniz’in koyu mavisi ile bütünleşir. Cide, Doğanyurt, İnebolu, Bozkurt, Abana ve Çatalzeytin, kıyıda konumlanmış olup Kastamonu’da denize girmek isteyenleri uğrak yerlerindendir. 

Kentin iç kesimlerinde, koyu yeşilin baskın olduğu çam ormanları dikkat çeker. Temiz havası ve benzersiz doğası ile Kastamonu, batıda Küre Dağları, güneyde Ilgaz Dağları ile çevrelenmiştir. Milli park statüsündeki Ilgaz ve Küre Dağları, bitki örtüsü ve muazzam güzelliği ile şehrin en önemli doğal güzellikleridir.

Kuzey Anadolu’da yaşam sürmüş Pontuslar, Romalılar ve Bizanslılar, Kastamonu çevresini mesken tutmuştur. Özellikle kıyı kesimlerde liman kentleri kurmuş olan bu uygarlıklar, şehrin çeşitli yerlerinde iz bırakmıştır.

Birçok kültürün buluşma noktası olan bu şehir, zengin bir mutfağa sahiptir. Lokumu, çekme helvası, üzümü, kestanesi meşhur olan Kastamonu’da, banduma, kuyu kebabı, simit tiridi, ala pilavı ve etli ekmek tatmadan dönmek olmaz.