0850 303 9 777|Şubelerimiz

Kırklareli Hakkında


Kırklareli, eski adı ile Kırkkilise, kuzeyde Bulgaristan, doğuda Edirne, güneyde Tekirdağ ile komşudur. Kentin batısı, Karadeniz kıyılarında yaklaşık 60 km’lik bir sahil şeridinde yer alır. Şehrin pek çok bölgesine yayılmış Ayçiçek tarlaları, burayı ziyaret edenleri selamlar. Demirköy’de İğneada, Vize’de Kıyıköy plajlarında, yaz boyunca denize girilebilir, Kofçaz’daki Istranca Ormanlarında doğa yürüyüşü ve kamp yapılabilir.

Kentin neredeyse her köşesinde geçmişte yaşamış topluluklardan izler görülür. Antik kentler, surlar, türbeler, camiler, manastır, külliye ve kiliseler, tarihi köprü ve kaleler… Doğa turizmine elverişli olan şehirde, kültür gezileri de yapılabilir.

Kıyıköy ve İğneada’da taze balık ızgara ve balık çorbası, şehrin birçok noktasında koyun yoğurdu ve bıldırcın kağıt kebabı tadılabilir. Peynir çeşitleri ve özellikle kaşar peyniri, bir hayli lezzetlidir. Yaş üzümden yapılan ve bu topraklara özgü bir lezzet olan hardaliye, hoş kokulu ve tatlı bir içecek olarak her damak zevkine uygun bir sofra içeceğidir. Şehirden ayrılmadan evvel tahin helvası, kavala kurabiyesi ve pekmez alınabilir.