0850 303 9 777|Şubelerimiz

Kocaeli Hakkında


Kocaeli’nin MÖ 12.yy’dan önceki tarihine yönelik net bir bilgi olmamakla birlikte, yapılan araştırmalar çerçevesinde yerleşim yerinde MÖ 8.yy’da Yunan kolonisi Astakoz’un olduğu düşünülmekte. Astakoz yerini, Bitinya Krallığı döneminde Nikomedia Kenti’ne bırakır. Roma döneminde önemli bir yere sahip olan bölge, tarihte farklı egemenliklerin hâkimiyetinde kalır. Günümüzde ise Kocaeli, Türkiye’nin en önemli kentleri arasında. Bir sanayi ve ticari şehir olarak önem taşıyan Kocaeli, yerli ve yabancı yatırımların çoğunlukta olduğu illerden.

Asya ve Avrupa arasında bir bağ olan Kocaeli, tarihi ile dikkat çekiyor. Konakları, camiileri, köprüleri, kaleleri, külliyeleri ve tarihi geçmişine yer veren müzeleri ile gezginleri kendine hayran bırakan kentin doğal güzellikleri de nefes kesiyor. Bayramoğlu dinlenme fırsatı verirken, Kocaeli plajları mutlu bir yaz yaşatıyor; Darıca Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi pek çok hayvanla tanışma şansı sunarken, Derince Harikalar Sahili’ndeki masal kahramanları ile eğlence zirveye çıkıyor; Kartepe kış aylarında kayakseverleri ağırlarken, Maşukiye’de ise doğanın yeşil ve mavisi buluşarak gezginlere huzur veriyor…

Kent öne çıkan lezzetleri ile etkiliyor. Gidenler höşmerim, cizleme, pişmaniye ve kıvırmayı mutlaka tatmalı. Kocaeli’nin doğusunda yer alan Hereke’nin ünlü halıları da meraklılarını beklemekte.