0850 303 9 777|Şubelerimiz

Mersin Hakkında


Neolitik Çağ’a dek uzanan tarihinde Mersin’in topraklarında, Hitit, Asur, Pers, Makedonya uygarlıkları yer bulmuştur. Kent, bugün doğal, tarihi ve kültürel zenginllikleri ile Türkiye’nin öne çıkan illeri arasında yer alır.

Müzeleri, camileri, kaleleri, örenyerleri, mağaraları, türbelerini gezen seyahatseverlere tarihin akışını adeta yeniden yaşatır, Mersin. Kapızlı, Akkum, Kızkalesi, Ören, Anamur, Kumkuyu ve Boğsak sahilleri yaz aylarını Mersin’de yaşamanın ayrıcalığını sunarken; Karboğazı kış turizmi rotalarından biri olarak ziyaretçilerini ağırlar.

Akdeniz’den Toroslar’a uzanan yerleşimi nedeniyle Mersin’de yeme alışkanlıkları çeşitlilik gösterir. En fazla bilinen yöre yemeği Tantuni’dir. Bunun yanı sıra; haşlanmış içli köfte, arabaşı, kavurma, kaburga dolması, çamlıyayla et tavası, kuşbaşılı pide, keşkek pilavı, tereyağında piliç kızartma, cezerye, künefe, Mersin usulü Tarsusi kahve, Silifke yoğurdu ünlü tatlar arasındadır. Deniz ürünlerinde ise jumbo karides, kalamar, ahtapot, çipura, lagos, subye ve akya tadılmaya değer lezzetlerden. Mersin’e gidenlere yer fıstığı ve muz almadan dönmemeleri önerilir.