0850 303 9 777|Şubelerimiz

Muş Hakkında


Muş, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Ovalarla çevrili olan bu şehirde, özel bir tür olan Muş lalesi yetişir. Her yıl nisan ayının sonunda lale festivali düzenlenir. Hamurpet (Akdoğan) ve Haçlı (Bulanık) gölleri, şehrin doğal zenginlikleridir. Su kuşlarının uğrak yeri olan Haçlı Gölü çevresi ve Bulanık Ovası, kuş gözlemcilerine de kucak açar.

Muş’un tarihi, Urartulara dek uzanır. Birçok medeniyetin izlerini taşıyan kent, gözetleme ve savunma amacıyla inşa edilmiş kalelerle çevrelenmiştir. Murat Nehri’nin üzerinde bulunan tarihi köprü, Selçuklular Dönemi’nden günümüze dek ulaşmayı başarmıştır. Türbeler, camiler, kiliseler ve hamamlar, bölgenin kültürel zenginliğini yansıtır. Selçuklular ve Doğu Roma İmparatorluğu arasında gerçekleşen ve Türklerin Anadolu’ya yerleşmesini sağlayan Malazgirt Savaşı, kentin doğusunda yer alan Malazgirt Ovası’nda gerçekleşmiştir.

Muş’ta hafta direği adı verilen köfte, kırkçikli kelem dolması denen lahana sarması meşhurdur. Bağcılığın gelişmiş olduğu topraklarda, dünya çapında ünlü olan Muş üzümü yetişir.