0850 303 9 777|Şubelerimiz

Osmaniye Hakkında


Osmaniye, Akdeniz Bölgesi’nde, Çukurova’nın doğu ucunda kurulmuştur. Şehrin neredeyse yarısı ormanlık alandır. Şehir merkezinin kuzeyinde, Ceyhan Nehri üzerinde, Aslantaş Barajı bulunur. Baraj gölü çevresindeki Karatepe - Aslantaş Milli Parkı, Türkiye’nin en büyük milli parkı olarak ilan edilmiş bir tabiat harikasıdır. Park kamp ve piknik aktivitelerine uygundur. Bu park, Kadirli ilçesinin Kızyusuflu köyü mevkiindedir. Milli parkın içinde Aslantaş Açık Hava Müzesi bulunur. Son Hitit Dönemi’nden kalma kale kalıntıları bulunan açık hava müzesinde, Hiyeroglif yazı sisteminde en uzun çift dilli Hitit yazıtları keşfedilmiş ve diğer Hiyeroglif yazıtların çözümlenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bölgeye adını veren aslan heykelleri, tüm heybeti ile milli parkın içinde ziyaretçilerini karşılar.

Osmaniye, antik şehirler, mağaralar, kaleler, tarihi camiler ve kiliselerle bezeli, tarihi açıdan zengin kentlerden biridir. Burada hem kültür hem de doğa gezileri yapılabilir. Zorkun, Maksutoğlu, Bağdaş yaylaları, Osmaniye’nin doğal güzellikleri arasındadır. Ormanlar, meyve bahçeleri ile bezeli yaylalarda, kır kahveleri, lokantalar, kamp ve piknik alanları vardır. Türlü türlü ağacın arasında, doğayla baş başa kalmak isteyenler, Osmaniye yaylalarını ziyaret edebilir. Kastabala Vadisi’nde ender türler barındıran bir kuş cenneti bulunur. Vadide zaman zaman izcilik organizasyonları düzenlenir. Kazmaca köyü mevkiinde bir izci evi bulunur.

Osmaniye’nin yer fıstığı oldukça meşhurdur. Bu lezzetli fıstıklar, yöresel pek çok yemeğin malzemesi arasında yer alır. Yer fıstığı şekeri, yer fıstıklı burma kadayıfı ve pilav, kentin merkezi yerlerinde tadılabilir. Ayrıca kök boya ile renklendirilmiş Karatepe kilimleri şehrin önemli değerlerindendir.