0850 303 9 777|Şubelerimiz

Yozgat Hakkında


Yozgat, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Osmanlı Dönemi’nde Bozok Sancağı olarak kullanılan kentin tarihi, Hititlere dek uzanır. Höyüklerle bezeli olan Yozgat, Selçuklu ve Osmanlı mimarilerinin zarafetini gözler önüne serer. Çapanoğlu ve Başçavuş camileri, Çandır ve Çayıralan kümbetleri, Karabıyık Köprüsü, Roma hamamları, Büyüknefes ve Kerkenes harabeleri… Yozgat’ın birçok noktasında tarihi yapılar görmek mümkün…

Şifalı su kaynakları açısından zengindir Yozgat. Kaplıca suyu, İç Anadolu’nun çetin geçen kış mevsiminin ilacı gibidir. Sarıkaya, Sorgun, Yerköy ve Boğazlıyan kaplıcaları, bölgede hava ısınana dek pek çok kişiye şifa dağıtır.

Çam havasını doyasıya solumak için şehre gelen pek çok kişi önce Çamlık Milli Parkı’na uğrar. Burası, Türkiye’nin ilk milli parkıdır. Ülkemizde nadir bulunan Kafkas çamı, bu parkta halen tohum verir. Gölet, dinlenme alanları, yürüyüş parkurları ile cennet andıran Çamlık Milli Parkı, Yozgat’ın oksijen deposudur.

Kazankaya Kanyonu, Aydıncık ilçesinde yer alan, muazzam bir tabiat harikasıdır. Rafting ve doğa yürüyüşleri için elverişlidir.

Yozgat’ın en meşhur lezzeti, testi kebabıdır. Bazlama, katmer, ayva basması, çiğdem pilavı ve böreği, şehrin merkezi yerlerinde tadılabilecek yöresel yemeklerdir.