0850 303 9 777|Şubelerimiz

Brugge Hakkında


Flamanca yazarken Brugge, Fransızca yazarken Bruges (okunuşu : Brüj) şeklinde yazılan kent, Belçika’nın denize kıyısı olan yegane eyaleti Batı Flanderler’in başkentidir. Şehir, bir dalgakıranla yapay olarak oluşturulmuş Zeebrugge (anlamı : Brugge Sahili) limanı ile Manş Denizi’ne açılır. Brugge şehir merkezi limana yaklaşık 12 kilometrelik yapay bir kanalla bağlıdır. Şehir merkezini bir ağ gibi saran su kanalları, Brugge’e bir Venedik havası vermektedir.
 
Ortaçağ mimarisiyle şehir merkezi, UNESCO Dünya mirası listesinin koruma alanlarından biridir. Brugge, bu peri masalı dekorunu andıran mimariyle turizm anlamında haklı bir üne kavuşmuştur. Belçika’da en çok ziyaret edilen ve en beğenilen noktalardan biri haline gelmiştir. Şehir merkezinde yer alan en dikkat çekici alanlar Markt Meydanı, Burg Meydanı ve muhteşem görünümlü Belfort - Brugge Çan Kulesi’nden oluşur.
 
Brugge, 15. yy’da Jan van Eyck ve Hans Memling gibi büyük Flaman ressamların varlığına şahit olur ve bu büyük sanatkarların anısı şehir meydanlarında ve Groeningenmuseum ile Sint-Janshospitaal müzelerinde ölümsüzleşir. 
 
Brugge deyince akla gelenlerden ikisi de çikolata ve danteldir.