0850 303 9 777|Şubelerimiz

Göteburg Hakkında


İsveç’in ikinci büyük şehri olan Göteburg, Göte Nehri’nin Kuzey Denizi’ne döküldüğü noktada kurulu bir liman kenti. İsveç’in en büyük limanı olan Göteburg, Nordik ülkeleri içinde de bu ‘en büyük liman’ ünvanını koruyor. 1603 yılında Kral IX. Charles tarafından kurulan kent, tarihi boyunca İsveç’in açık denize açılan kapısı olmuş ve deniz aşırı ticaretle zenginleşmiş. Aynı zamanda üniversiteleriyle bir öğrenci kenti Göteburg.

İsveç’in en zengin deniz ürünleri mutfağına sahip bu güzel kentte en taze deniz ürünleri Feskekörka adı verilen balık markette bulunur. Aslında Feskekörka’nın kelime anlamı balık kilisesi. Binanın bir kiliseyi andırması nedeniyle bu ada sahip olmuş, balık market.

Göteburg Sanat Müzesi’nde sanat severler Edward Munch ve Carl Larsson gibi büyük sanatçıların eserlerini yakından görme imkanı buluyor. Hemen yakınlarda yer alan Röhsska, moda, dizayn ve dekorasyon meraklıları için... İsveç’in son derece yaratıcı olduğu bu alanlara ilgi duyanlar, vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaklar burada.

Slottskogen Botanik Bahçesi, Garden Society şehre yeşil bir soluk veriyor. Gece yaşamı için Avenyn’e, alışveriş için Haga’ya, eğlence için Liseberg parkına mutlaka uğramak gerekiyor.

Bu güzel kente yılbaşı yaklaşırken geldiyseniz, Liseberg’in ışıltılı ve renkli bir Noel Pazarı’na dönüştüğünü de unutmayın.