0850 303 9 777|Şubelerimiz

Novi Sad Hakkında


Sırbistan’ın Vojvodina Özerk Bölgesi’nde, Tuna Nehri kıyısında kurulu olan Novi Sad, bölgenin yönetim merkezi ve önemli su kaynaklarının birleştiği bir alanda kurulu. Balkanların en büyük nehirlerinden ikisi, Tisa ile Tuna’nın suları Novi Sad’ın hemen güneydoğusunda birbirine karışıyor. Sulama ve sel kontrolü amacıyla yapılan önemli bir su mühendisliği sistemi olan Tuna-Tisa-Tuna kanalı da Tuna ile Novi Sad içinde birleşir.
 
Balkanlarda Türk tarihi açısından önemli bir yer olan Petrovaradin Kalesi, Novi Sad’da Tuna kıvrımının güney kıyısında inşa edilmiş. Bölgede uzun yıllar hakimiyet kuran Osmanlı İmparatorluğu, kendisine rakip olan Avusturya Macaristan İmparatorluğu ile uzun bir mücade dönemi yaşıyor. Bu  sürecin iki tarihi noktası, Karlofça (1699) ve Pasarofça (1718) Anlaşmaları arasında, hemen yakınlarda önemli bir meydan muharebesi oluyor. Osmanlı ve Avusturya orduları Petrovaradin Kalesi civarında 1716’da karşı karşıya geliyor ve bu muharebeyi Osmanlı ordusu kaybediyor. Bu büyük mücadelenin geçtiği yerler, Petrovaradin Kalesi, bugün önemli bir turizm noktası. Şehrin simgesel yerlerinden Saat Kulesi de Kale içinde bulunuyor. Sadece görünen yüzden ibaret değil, bir de 16 kilometrelik  önemli bir tünel ağı var kalenin.
 
Kale ve dolayısıyla Novi Sad, her yıl temmuz ayında, Balkanların en büyük müzik festivallerinden biri olan EXIT’e evsahipliği yapıyor.
 
Novi Sad’ın görmeye değer yerlerinin arasında Belediye Binası, Mary’s Name Katolik Katedrali,
Saint George Ortodoks Katedrali, Novi Sad Sinagogu,  Balıkçı Adası, Dunsvska ve Zmaj Jovina caddeleri, eğlencenin adresi Laza Telečki Caddesi, Danube Park sayılabilir. Karlofça Anlaşmasının imzalandığı Sremski Karlovca adlı tarihi kasaba da Novi Sad’ın hemen yakınlarında... Karlofça görüşmelerinin yapıldığı noktada bugün Barış adlı bir şapel bulunuyor. Yine hemen yakınlarda bulunan Fruška Gora Milli Parkı ise ayrı ve özel bir gezi rotası.
 
Novi Sad, bölgenin ekonomik anlamda önemli merkezlerinden biri. Şehir, tarihinde bir kültürel merkez olarak olarak öne çıkmış. Hatta Sırp Atinası olarak adlandırılmış. Bu niteliğini kaybetmeyen kent, 2021 Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiş.